Zdjęcie: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
Reklama

Ukraiński pisarz Serhyj Syniuk będzie gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie w najbliższą środę, 11 stycznia.

Serhyj Syniuk w Rzeszowie będzie promował swoją książkę „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny”. Spotkanie odbędzie się ramach „Przestrzeni Książki Ukraińskiej”, poprowadzi je Janusz Radwański. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Odbędzie się ono w Filii nr 8 WiMBP przy ul. Okulickiego 3, początek o godz. 17:30. 

Serhyj Syniuk to ukraiński pisarz i bibliotekarz, redaktor i bard. Autor 17 książek, w tym powieści, opowiadań, cyklu wykładów literaturoznawczych oraz poradnika twórczego pisania „Kuchnia literacka czyli poradnik początkującego powieściopisarza”. Zwycięzca konkursu „Koronacja Słowa – 2021” oraz festiwalu „Czerwona Ruta – 2001”.

Reportaż „Tysiąc bochenków” uznano za „Najlepszą książkę jesieni” w plebiscycie portalu granice.pl. To spisana na gorąco relacja pierwszych dni wojny i świadectwo oporu miliona Ukraińców i Ukrainek wobec rosyjskiej agresji. Książkę tworzą relacje zwykłych ludzi: pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika Wiktora Jankewycza, który wziął ślub podczas trzydniowej przepustki z frontu i wielu innych.

Na jednym ze spotkań w Polsce, Serhyj Syniuk mówił, że wzorem Rosji jest Mikołaj I. – Na Ukrainie to się skończy, bo ostatecznym celem Putina jest zachodnia część zaboru rosyjskiego. Im potrzebny jest nie tylko Charków z największą tankownią w Europie, nie tylko Kijów z jego Ławrą, ale również Warszawa i również Łódź, i również Poznań – dodał. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Сергій Синюк – український літератор  і бібліотекар, редактор і бард. Автор 17 книг, серед яких – романи, повісті, цикли літературознавчих лекцій та посібник з творчого письма „Літературна кухня, або порадник прозаїка-початківця”. Призер конкурсу „Коронація слова – 2021″та фестивалю „Червона рута-2001”

Книга репортажів та інтерв’ю „Тисяча буханок” визнана „Кращою книжкою на осінь” у плебісциті порталу granice.pl.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama