Zdjęcie: Pixabay

Które lubią życie w mieście, ile ich jest i gdzie mają swoje kryjówki. Naukowcy będą w Rzeszowie szukać nietoperzy.

Poszukiwania zimujących nietoperzy rozpoczną się w piątek, 20 stycznia. Nietoperzyści (chiropterolodzy), czyli badacze tych ssaków, na początek sprawdzą kilka miejsc, m.in. piwnice Zamku Lubomirskich, wejdą też do podziemi rzeszowskiej trasy turystycznej.

– W Rzeszowie nie ma znanych miejsc występowania nietoperzy w okresie zimowym. Te o których wiemy, dotyczą okresu ich letniej aktywności – mówi dr Konrad Sachanowicz, nietoperzysta. 

Nietoperze żyjące w miastach najczęściej szukają dla siebie schronienia w ścianach bloków, podziemiach i piwnicach, czyli tam gdzie jest dostatecznie chłodno żeby przetrwać zimę w stanie hibernacji. Niektóre gatunki wybierają też dziuple drzew.

Co lubią, gdzie żyją

Kiedy rozpoczynają zimowanie, zależy od temperatury. To może być październik albo listopad. Nietoperze nie przesypiają jednak całej zimy. Wybudzają się m.in. po to, żeby coś zjeść, napić się albo zmienić kryjówkę.

Zimowiska opuszczają zwykle od lutego do kwietnia. Przenoszą się m.in. na strychy budynków, lubią też chować się w szczelinach drzew. – Zwłaszcza dębów, które mają twarde, suche drewno – opowiada dr Sachanowicz.

Nie trudno usłyszeć je także między blokami na osiedlach mieszkaniowych, zwłaszcza latem i jesienią, w okresie godowym.

Zimowe poszukiwania nietoperzy w Rzeszowie to wstęp do badań planowanych na wiosnę i lato. Nietoperzyści będą wtedy monitorować wybrane osiedla, parki czy dolinę Wisłoka.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Biały nietoperz

Tym bardziej, że w Rzeszowie występują ciekawe gatunki nietoperzy, w tym karlik płowy (Pipistrellus lepidus). To jedyny w polskiej faunie, liczącej 27 gatunków, biały nietoperz!

Po raz pierwszy został odnotowany w 2004 roku. Przyleciał ze wschodu Europy, z Rosji i Ukrainy. W ciągu 10 lat może zasiedlić obszar nawet do kilkuset kilometrów od pierwotnych miejsc występowania. Lubi życie w mieście, to w nich szuka dla siebie schronienia. 

Rzeszów jest jednym z czterech podkarpackich miast, w którym nietoperzyści sprawdzają, gdzie i jakie gatunki nietoperzy występują oraz ile ich jest. Na liście jest także Stalowa Wola, Przemyśl i Ustrzyki Dolne. Projekt odbywa się we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Największym zagrożeniem dla nietoperzy występujących w miastach są ludzie, nieświadomi obecności tych nietoperzowych sąsiadów – mówi Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ.

Na podstawie badań powstanie dokument z informacjami, gdzie mieszkają gacki i co należy zrobić, żeby je chronić. Spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły tak planować remont czy ocieplenie budynków, żeby nie zagrażać populacji tych pożytecznych ssaków, które są prawnie chronione. 

– W podkarpackich miastach różnie z tym bywa. Zdarzają się przypadki remontów bloków zasiedlonych przez nietoperze, bez brania tego faktu pod uwagę przez administrację osiedli – mówi dr Konrad Sachanowicz.

Opracowanie ma być gotowe do końca 2023 roku. 

agnieszka.lipska@rzeszow-news.pl

Reklama