Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Ratusz nie będzie dokładał brakującej kwoty do najniższej oferty złożonej w przetargu na dostarczenie autobusów elektrycznych. Przetarg zostanie powtórzony.

– Zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu. Zastanawialiśmy się, czy do jednej z trzech złożonych ofert, która była najniższa, nie dołożyć brakujących pieniędzy, ale uznaliśmy, że tego nie zrobimy i przetarg powtórzymy. Nowy ogłosimy w przyszłym tygodniu. Spodziewamy się, że rozstrzygnięcie nastąpi w ciągu dwóch miesięcy. Praktyka w innych miastach pokazuje, że firmy w powtórzonych przetargach składają niższe oferty – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji.

Powtórzenie przetargu może sprawić, że autobusy elektryczne w tym roku nie wyjadą na rzeszowskie ulice, tak jak przewidywał ratusz. 

W przetargu, który teraz ZTM organizował, startowały trzy firmy: Volvo, Solaris i Ursus. Oferta Volvo opiewała na kwotę 43 mln zł, Solaris chciał dostarczyć e-autobusy za ok. 33 mln zł, a Ursus za prawie 31,5 mln zł. ZTM na zakup 10 autobusów elektrycznych zaplanował 30 mln zł.  E-autobusy o długości 12 metrów mają jeździć na najbardziej popularnych liniach: O, 18, 19 i 34. Mają być klimatyzowane, a miejsc siedzących ma być od 25 do 30. 

Oprócz zakupu samych autobusów elektrycznych, zwycięzca przetargu ma stworzyć całą infrastrukturę, potrzebną do ładowania baterii w tego typu pojazdach. Chodzi głównie o stacje ładowania, która mają być na końcowych przystankach autobusowych. Ma być ich trzy. Główną zaplanowano przy ul. Lubelskiej. Baterie w autobusach byłyby tam ładowane przez całą noc. Dwie pozostałe stacje do szybkiego ładowania wyznaczono przy ul. Bardowskiego koło dworca PKP. Maksymalny czas ładowania baterii ma trwać 10 minut, tak by autobus mógł przejechać 25 km. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zakup 10 elektrycznych autobusów jest częścią dużego projektu dotyczącego unowocześnienia w Rzeszowie transportu publicznego. Niedawno miasto ogłosiło przetarg na zakup 40 zwykłych autobusów, z czego 30 będzie przegubowych o długości 18 metrów, a 10 pozostałych 12-metrowych.

Pod koniec br. ma być ogłoszony przetarg na kupno kolejnych 60 pojazdów. Łącznie ZTM zamierza w najbliższych latach kupić 130 autobusów, w tym 20 elektrycznych lub hybrydowych. Miasto szacuje, że na kupno nowych autobusów wyda łącznie ok. 500 mln zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama