Reklama

Ponad 54 km drogi ekspresowej S19 powstanie na Podkarpaciu w ramach nowych przetargów, które ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

W piątek (18 września) drogowcy ogłosili dwa przetargi na zaprojektowanie i zbudowanie S19 od granicy z województwem lubelskim do Sokołowa Małopolskiego o łącznej długości ponad 54 km.

– To kolejne inwestycje na Podkarpaciu z nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020 – przypomina Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Pierwszy przetarg obejmuje zaprojektowanie i budowę S19 na odcinku od węzła „Lasy Janowskie” do węzła „Nisko Południe” z podziałem na trzy odcinki: Lasy Janowskie – Zdziary (ok. 9,3 km), Zdziary – Rudnik nad Sanem (ok. 9 km) i Rudnik nad Sanem – Nisko Południe (ok. 6 km).

W drugim przetargu jego zwycięzca zaprojektuje i wybuduje „ekspresówkę” na odcinku od węzła „Nisko Południe” do węzła „Sokołów Małopolski Północ” także z podziałem na trzy odcinki: Nisko Południe – Podgórze (ok. 11,5 km), Podgórze – Kamień (ok. 10,5 km), Kamień – Sokołów Małopolski Północ (ok. 7,9 km).

Trzy kryteria

Wykonawcy obu odcinków S19 będą musieli wybudować drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą, opracować dokumentację powykonawczą oraz uzyskać decyzje o pozwoleniu na użytkowanie „ekspresówki”.

W pierwszym etapie obu przetargów będą składane wnioski o dopuszczenie firm w postępowaniu. Drugi etap to sprawdzenie firm pod kątem ich możliwości, m.in. finansowych. GDDKiA oceniać będzie także wiedzę, rzetelność, kwalifikacje i doświadczenie firm.

O wyborze wykonawców S19 decydować będą trzy kryteria cena, termin realizacji i okres gwarancji.

S19 na Podkarpacia połączy się z odcinkami „ekspresówki”, które buduje lubelski oddział GDDKiA. Zgodnie z rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, S19 między Rzeszowem a Lublinem będzie miała 157,5 km długości. Inwestycja będzie współfinansowana z pieniędzy UE.

Odcinek S19 z Rzeszowa do Lublina ma być gotowy do 2020 r.

Na razie jest 18 km

S19 ma powstać pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Cały trasa przechodząca przez Podkarpacie, województwa lubelskie, mazowieckie i podlaskie będzie mieć ok. 570 km. Podkarpacki fragment – 174 km.

Dotychczas powstało niecałe 18 km „ekspresówki”, w budowie jest 16 km. Na Podkarpaciu powstał prawie 7-kilometrowy odcinek Rzeszów – Stobierna i 4,4 km drogi na odcinku Rzeszów Zachód – Świlcza.

W lipcu rozpoczęły się prace przy budowie S19 Świlcza – Rzeszów Południe (Kielanówka). To ponad 6-kilometrowy odcinek, który buduje konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Na wywiązanie się z kontraktu mają prawie trzy lata (34 miesiące). Ten odcinek S19 będzie kosztował 342 mln zł.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama