Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Jakimi metodami cyberprzestępcy próbują wykraść cenne dane? Czym jest wojna cybernetyczna? Jak walczyć z cyberprzestępcami i czy taka walka nie jest z góry przegrana? Na te pytania 16 lutego odpowie dr inż. Mirosław Hajder.

Wykład online pt. „Cyberbezpieczeństwo – największe wyzwanie informatyki. Od cyberprzestępczości do wojen cybernetycznych” organizuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”.  

Dr inż. Mirosław Hajder, który wygłosi wykład, jest specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa. Zajmuje się też projektowaniem, budową, wdrażaniem i eksploatacją systemów informacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych. Prowadzi badania, ekspertyzy i doradztwo.

Według danych z 2019 r. w Polsce średnie straty firm, ponoszone w wyniku działań cyberprzestępców, oszacowano na 25 tys. dolarów. Rosną także straty osób fizycznych. E-przestępcy na celownik biorą nie tylko nasze dane i finanse, ale też sprawy państwowe.

– Zarówno w Europie, jak i w USA odnotowano próby ingerencji w wybory parlamentarne lub prezydenckie. Co więcej, metody cyberprzestępców są często wykorzystywane przez rządy państw do podporządkowywania sobie społeczeństw – mówi dr inż. Hajder. 

O cyberbezpieczeństwie będzie on mówił 16 lutego. Wykład będzie transmitowany od godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ, a od 19:00 na Youtube rzeszowskiej uczelni. Pytania do prowadzącego spotkanie można przesyłać mailem do 7 lutego na adres: bow@wsiz.edu.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama