Reklama

„Nade wszystko miłosierdzie” – Miłość. Pokój. Przebaczenie” – pod takim hasłem w Rzeszowie 6 stycznia odbędzie się IV edycja Orszaku Trzech Króli. Będzie sześć scen, z czego jedna nowa.

[Not a valid template]

 

Orszak Trzech Króli zawitał do Rzeszowa w 2013 r. Kolorowy Orszak i radośni, kolędujący mieszkańcy Rzeszowa i okolic to widok, który wpisał się już w rzeszowską tradycję obchodów święta Objawienia Pańskiego. W ostatniej edycji Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 20 tys. osób, które otrzymały śpiewniki i korony.

Orszakowi będzie towarzyszyło kilka wydarzeń edukacyjno-kulturalnych: konkurs i wystawa szopek, konkurs fotograficzny z nagrodami pt. “Rodziną na orszak”, wystawa zdjęć z poprzednich edycji OTK, wspólne śpiewanie kolęd przy szopce na Rynku.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Fundacja Akademia Szczęśliwej Rodziny, a współorganizatorem Urząd Miasta Rzeszowa. W organizację OTK włączają się rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze i – jak zaznaczają organizatorzy – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Rodzice, jako aktorzy-amatorzy, wcielają się w role poszczególnych postaci. Hasłem nowej edycji Orszaku Trzech Króli jest „Nade wszystko miłosierdzie” – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. Organizatorzy  chcą podkreślić wydarzenia nadchodzącego roku: Rok Świętego Miłosierdzia oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży.

Bartłomiej Bartosiewicz, prezes Fundacji Akademia Szczęśliwej Rodziny, mówi, że Święto Trzech Króli, inaczej Objawienia Pańskiego, było od samego początku bardzo uroczyście świętowane w krajach chrześcijańskich. W Polsce, od początku państwowości do roku 60. był to dzień wolny od pracy.

– Począwszy od roku 2011, gdy dzień ten na powrót stał się dniem wolnym od pracy, pojawiła się potrzeba „zagospodarowania” tego dnia, przedstawienia rodzinom propozycji wspólnego cieszenia się tajemnicą Wcielenia Syna Bożego w sposób przyjazny dla mieszkańców Rzeszowa. Wzrastająca jak do tej pory liczba uczestników świadczy o pozytywnym odbiorze inicjatywy – uważa Bartosiewicz.

Scenariusz Orszaku w Rzeszowie jest wyjątkowy, ponieważ pisany jest wierszem. Co roku jest to inny scenariusz pisany od nowa przez Agnieszkę Przywarę, rzeszowską poetkę i pisarkę. Scenariusz jest co roku uatrakcyjniany. Tegoroczny składa się z kilku scen: Najważniejsze punkty to:

– scena 0 – Rozporządzenie cezara Augusta– ogłoszenie spisu ludności

– scena 1 – Pastuszkowie w polu (NOWA SCENA)

– scena 2 – Anioł Boży – anielskie zachęty

– scena 3 – Kraina Przyjemności-diabelskie podszepty

– scena 4 – Dwór Heroda

– scena 5 – Walka Dobra ze Złem

– scena 6 – Pokłon Trzech Króli w szopce na Rynku

Obecna trasa Orszaku znacznie różni się od pierwszej i drugiej. Poprzednio obejmowała ona ścisłe centrum miasta. W 2015 r. trasa została zmieniona ze względów logistycznych i dla wygody powiększającego się grona uczestników.

6 stycznia 2016 r. Orszak Trzech Króli wyruszy z parkingu obok hali Podpromie. Uczestnicy pokonają 1,5-kilometrową trasę. Tradycyjnie Orszak podzieli się na trzy kontynenty:

– Europa (król Kacper niesie w darze złoto)

– Azja (król Melchior przynosi Chrystusowi kadzidło)

– Afryka (król Baltazar ofiaruje Nowonarodzonemu mirrę)

Próba generalna formowania Orszaku Trzech Króli odbędzie się w najbliższy piątek (18 grudnia) w Szkole Sióstr Pijarek przy ul. Sanockiej 70. Wezmą w niej udział dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek, Gimnazjum nr 6 im. Kazimierza Wielkiego, Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: