Reklama

Jeszcze w tym miesiącu MTU Aero Engines otworzy w Jasionce kolejną halę. Będzie w niej pracowało 250 osób. W przylotniskowej strefie S-1 jest jeszcze ponad 6 ha wolnych terenów dla inwestorów.

[Not a valid template]

 

Niemiecki potentat w branży lotniczej w Jasionce jest od 2009 r. Był jedną z pierwszych firm, które rozpoczęły działalność w powstałym 12 lat temu Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”.

MTU produkuje części do silników samolotu Airbus A320 oraz największego samolotu pasażerskiego Airbus A380. Firma zajmuje się też montażem modułów dla programów cywilnych zespołów napędowych stosowanych w przemyśle lotniczym i naprawą elementów zespołów napędowych.

MTU w Jasionce zaczął działalność od zatrudnienia 200 osób. Dziś w firmie pracuje już ok. 500 ludzi. Za tydzień w piątek (27 lutego) MTU otworzy kolejną halę o powierzchni 9,2 tys. m kw., dzięki której znacznie zwiększy powierzchnię zakładu, która dotychczas wynosiła 18 tys. m kw. W nowej hali pracować będzie 250 osób.

Położenie atutem strefy

Inwestowanie w Jasionce przez niemiecką firma jest dowodem na to, jaki potencjał światowe firmy widzą w inwestowaniu w „Aeropolisie”. MTU swój zakład ma w najbardziej elitarnej i atrakcyjnej części parku – strefie S-1, która znajduje się najbliżej lotniska.

Przylotniskowa strefa S-1 położona jest w gminie Trzebownisko w miejscowościach Jasionka i Tajęcina. Jej powierzchnia wynosi ok. 70 ha. Teren uzbrojony jest w drogi wewnętrzne, sieć wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową oraz sieć elektroenergetyczną.

Atutem strefy jest położenie – zaledwie 10 km od centrum Rzeszowa i w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska oraz węzła komunikacyjnego tworzonego przez: autostradę A4, drogę krajową nr 19, powstającą drogę ekspresową S19, magistralę kolejową E-30 i drogę krajową nr 9.

S-1 w całości jest objęta Specjalną Strefą Ekonomiczną „Euro-Park” Mielec. Teren strefy ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces inwestycyjny. To strefa dla szeroko pojętej branży lotniczej. „Aeropolis” jest pierwszym parkiem branżowym w Polsce.

Pracuje ok. 1200 osób

Na terenie S-1 są również firmy z branży elektromaszynowej, elektronicznej i informatycznej. Większość działek w przylotniskowej strefie jest już zajętych przez inwestorów. Obecnie pozostało 6,65 ha wolnych terenów, które czekają na chętnych.

W 10 firmach, które już działają w tej strefie, pracuje prawie 1200 osób, a wartość inwestycji przekroczyła już ponad 733 mln zł. Oprócz MTU, na terenie S-1 działają firmy: BorgWarner, Opteam, Zelnar, Goodrich, Vac Aero Kalisz, Mc Braida Polska, Partners In Progress, „Elmat”, Akces-Med.

Będą kolejni inwestorzy, którzy już kupili działki: „Bryk” (producent narzędzi diamentowych), Dipol Plastic Technology (przetwórstwo tworzyw sztucznych), Bernacki Industrial Services (surowce stalowe do produkcji), OTTO Engineering Polska (wentylacja przemysłowa i oczyszczanie powietrza).

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: