Zdjęcie: Pixabay

Chcesz formalnie wypisać się z kościoła katolickiego? Jak przejść tę procedurę? Dowiesz się tego w niedzielne popołudnie na rzeszowskim Rynku. 

31 lipca na Rynku odbędzie się Przystanek Apostazja, organizowany przez Inicjatywę Obywatelską. „Na rzeszowskim Rynku będziemy mówić czym jest apostazja i dlaczego warto wypisać się z kościoła. Będzie muzyka, będzie radośnie. Do rozdania mamy mnóstwo ulotek” – zapowiadają organizatorzy. 

Przystanek Apostazja rozpocznie się o godz. 16:30 i potrwa dwie i pół godziny – do 19:00.

Apostazja (z greckiego odstąpienie, odstępstwo) to porzucenie wiary religijnej lub religii. W kościele katolickim apostazja oznacza oficjalne wystąpienie z kościoła. Osoba, która dokonuje apostazji, to apostata, który „całkowicie porzuca wiarę chrześcijańską (występując z Kościoła katolickiego i wstępując do wspólnoty religijnej niechrześcijańskiej lub pozostając poza jakąkolwiek wspólnotą religijną)” – wyjaśnia Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Aby dokonać aktu apostazji należy spełnić kilka wymogów formalnych. Nie wystarczy zaprzestać uczestnictwa w nabożeństwach, ponieważ z kościelnej machiny nie można wypaść samoczynnie. Chcąc dokonać apostazji, musimy przygotować oświadczenie, a także załączyć kilka istotnych dokumentów. Po pierwsze apostazji może dokonać jedynie osoba pełnoletnia „zdolna do czynności prawnych, w sposób świadomy i wolny” – czytamy w dekrecie KEP.

Po drugie – oświadczenie musi zostać złożone osobiście, w formie pisemnej, u proboszcza parafii właściwej dla swojego miejsca zamieszkania (stałego bądź tymczasowego). Oświadczenie przesłane pocztą lub elektronicznie nie zostanie uznane.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama