Punkt Europe Direct ponownie na WSIiZ. Kadencja potrwa do roku 2025 [FOTO]

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ponownie poprowadzi punkt Europe Direct. Jej kadencja potrwa do grudnia 2025 roku. 

 

 

Europe Direct to miejsce pierwszego kontaktu w sprawach Unii Europejskiej. Rzeszowski punkt należy do sieci 424 placówek rozmieszczonych na terytorium całej UE. Jest jednym z 24 w całej Polsce i jedynym na Podkarpaciu. Z punktu w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie korzystać mogą wszyscy mieszkańcy naszego regionu.  

Działalność ośrodka zainaugurowano 28 czerwca. Dla WSIiZ to już druga 4,5-letnia kadencja. Potrwa do grudnia 2025 roku.

Potrzeba informowania

– Aktualnie Unia Europejska przeżywa kryzys, i to na wielu poziomach. Dodatkowo zmienia się sytuacja geopolityczna. UE musi więc ponownie zdefiniować swoją misję i rolę. Dlatego potrzeba informowania o jej działaniach jest ogromna – mówiła podczas inauguracji prorektor ds. nauki WSIiZ dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka. 

Europe Direct ma rozpowszechniać wiedzę o Unii Europejskiej i opowiadać o jej działaniach, a także zbierać opinie o niej od mieszkańców regionu i przekazywać je do władz UE. Do zadań ośrodka należy również informowanie mieszkańców Podkarpacia o polityce Unii Europejskiej oraz wyjaśnianie im aktów prawnych, które dotyczą spraw ważnych dla województwa.

– Uczelnia od ponad 20 lat informuje i edukuje mieszkańców Podkarpacia o UE. W tym czasie zmieniła się UE, ale zmieniło się też Podkarpacie. Region wiele zawdzięcza Unii, ale ma też wiele do zaoferowania. Z pewnością warto tchnąć nową energię w budowanie wizerunku Unii na Podkarpaciu i Podkarpacia w Unii. Po to jesteśmy – wyjaśniała Sylwia Mazur, kierownik Europe Direct Rzeszów.

Współpraca WSIiZ z Unią Europejską rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej, bo w 1999 roku. – Na uczelni powstało wówczas Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Przez następne lata byliśmy odpowiedzialni za wiele projektów, m.in. za informowanie i przygotowanie mieszkańców Podkarpacia do wejścia do Strefy Schengen – wspominał Dominik Łazarz, ekspert i członek zespołu zarządzającego Europe Direct Rzeszów

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stop fake newsom

Na inaugurację punktu przybyła z Brukseli europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska. W Rzeszowie przypominała m.in. o znaczeniu punktów Europe Direct. – Gdyby takie punkty istniały w Wielkiej Brytanii, pewnie nie doszłoby do Brexitu – oceniała. – Po referendum w 2016 roku młodzi Brytyjczycy najczęściej wyszukiwali w Google hasło „Unia Europejska”, a to znaczy, że mało o niej wiedzieli – dodawała. 

Podkreślała także, że przynależność Polski do Unii Europejskiej wymaga wierności zasadom i wartościom dla niej fundamentalnym. 

– Unia Europejska to nie tylko fundusze – zwracał uwagę tym razem Paweł Poncyljusz, poseł KO z Rzeszowa. Zapewnił, że pomoże Europe Direct prostować fake newsy, które rozsiewają politycy Prawa i Sprawiedliwości. – To nieprawda, że Polska przekazuje do wspólnoty więcej pieniędzy niż ich otrzymuje. To nieprawda, że rosnące w Polsce ceny energii są winą Unii – twierdził Poncyljusz. 

Wsparcie od Rzeszowa

Punkt we WSIiZ obiecał wspierać nowo wybrany prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. – Miasto będzie aktywnie uczestniczyć w debatach i konferencjach. Chciałbym też zapowiedzieć ścisłą współpracę we wszystkich innych obszarach. Wyobrażam sobie, że pracownicy Europe Direct będą obecni na wielu miejskich imprezach i w każdej rzeszowskiej szkole, bo okazje do tego, żeby rozmawiać o Unii, są zawsze, nie tylko przy okazji świąt europejskich – podkreślał prezydent Fijołek.

Europe Direct Rzeszów działa we WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. W poniedziałki punkt czynny jest od godz. 14:00 do 18:00, a od wtorku do piątku w godz. 8:00-12:00.

W najbliższych miesiącach rzeszowski ośrodek planuje dialogi obywatelskie i warsztaty dla dzieci i młodzieży. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama