Zdjęcie: CBA
Reklama

Wprowadzali do obrotu fikcyjne faktury i dzięki temu zaniżali VAT – twierdzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. We wtorek zatrzymano czterech przedsiębiorców z Rzeszowa.

W ręce funkcjonariuszy rzeszowskiej delegatury CBA w czwartek wpadło czterech przedsiębiorców w wieku 27, 34, 38 i 47 lat. Na Podkarpaciu i województwie lubelskim prowadzą oni firmy działające w branży finansowej, doradczej oraz usługowej.

CBA twierdzi, że rzeszowscy przedsiębiorcy należeli do grupy przestępczej, która zajmowała się m.in. wyłudzeniami podatku VAT i w latach 2014-2018 wprowadzali do obrotu faktury dokumentujące fikcyjny obrót towarów. – Wartość fikcyjnych faktur wprowadzonych do obrotu przez zatrzymanych sięga kwoty kilkuset tysięcy złotych – poinformowało CBA. 

Przedsiębiorców przewieziono do Prokuratury Regionalnej w Lublinie. – Zostaną im przedstawione zarzuty przeciwko wiarygodności dokumentów, pomoc w wystawianiu nierzetelnych faktur i uszczuplenia podatkowe. Tylko z tytułu zaniżania VAT łączna kwota wynosi ok. 60 tys. zł – mówi Piotr Marko, rzecznik lubelskiej prokuratury.

Śledztwo w tej sprawie jest wielowątkowe. Po czwartkowych zatrzymaniach liczba podejrzanych przedsiębiorców, którzy mają zarzuty związane z przekrętami podatkowymi, wzrosła do 14. Wcześniej zarzuty usłyszał m.in. właściciel przedsiębiorstwa, które wystawiało „puste faktury”. Łączna kwota wyłudzeń VAT wynosi ponad 700 tys. zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: