Rada Powiatu Rzeszowskiego ma w końcu stałą siedzibę. Za 3,5 mln zł

Reklama

Radni powiatu rzeszowskiego wreszcie nie będą musieli szukać kąta do swoich posiedzeń. Stały dostali w kamienicy przy ulicy Bernardyńskiej 7.

 

We wtorek uroczyście otwarto budynek przy ul. Bernardyńskiej, w którym siedzibę będą mieli Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz wspomniana Rada Powiatu Rzeszowskiego. Ośrodek dotychczas swoją siedzibę miał przy ul. Targowej. To on będzie głównym gospodarzem obiektu. 

Oficjalnie urząd będzie działał w nowym budynku w tym tygodniu. Wrzesień będzie jednak miesiącem przejściowym, interesanci będą przyjmowani jeszcze na ul. Targowej. Dopiero w październiku cały urząd znajdzie się przy ul. Bernardyńskiej.

Na nową siedzibę PODGiK i Rady Powiatu Rzeszowskiego zaadaptowano kamienicę, którą powiat rzeszowski w 2018 roku kupił od jednego z banków za ok. 4 mln zł. Remont kosztował 3,5 mln zł. Obiekt ma ponad 1750 m kw. Na parterze jest sala obsługi klienta. Z kolei pokoje biurowe są zarówno na parterze, jak i też I i II piętrze oraz na poddaszu.

Sala sesyjna Rady Powiatu Rzeszowskiego jest natomiast na pierwszym piętrze. Kamienicę dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas wtorkowego otwarcia odbyła się pokazowa sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego.

W trakcie modernizacji budynku wymieniono części instalacji, zakonserwowano ściany – od piwnic aż po poddasze. Zmieniono też układ pomieszczeń, zamontowano dodatkowe drzwi w ścianach nośnych, a zabytkowe elementy poddano renowacji. 

Dla potrzeb PODGiK stworzono nową serwerownię oraz zainstalowano nowe sieci teletechniczne, które mają usprawnić prowadzenie transmisji online z sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego. Budynek znajduje się w bliskiej odległości od Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym ma swoją siedzibę Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.

Józef Jodłowski, starosta rzeszowski, twierdzi, że zmodernizowany obiekt przy ul. Bernardyńskiej 7 podniesie standard obsługi mieszkańców. – Staramy się, by jakość funkcjonowania naszego urzędu była na jak najwyższym poziomie – mówi starosta Jodłowski. 

„Swoje” miejsce ma wreszcie Rada Powiatu Rzeszowskiego, która dotychczas była jedynym powiatowym samorządem na Podkarpaciu bez stałej siedziby rady powiatu. Radni zbierali się w różnych miejscach, które nie należały do starostwa, najczęściej obradowali w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej. 

Do stworzenia stałej siedziby Rady Powiatu Rzeszowskiego samorząd powiatowy został zmuszony koniecznością transmitowania sesji radnych przez internet. – Posiadanie własnej sali sesyjnej ułatwi nam to zadanie – uważa Tomasz Wojton, przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego.

Wtorkowe uroczyste otwarcie obiektu przy ulicy Bernardyńskiej 7 połączono z odsłonięciem tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, którą ufundował powiat rzeszowski.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama