Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Radni PiS chcą, by miasto zmodernizowało plac targowy wraz z zabytkową halą przy ul. 8 Marca w Rzeszowie. Marzy im się także w tym miejscu parking podziemny. Ratusz ma już swój plan na modernizację. 

Przy ul. Targowej mamy perełkę architektoniczną. To hala targowa, która powstała w 1956 roku. Zaprojektował ją ceniony i znany na świecie architekt prof. Stanisław Kuś, były wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej. O wyjątkowości hali stanowi unikatowa na skalę światową konstrukcja łupinowa. Prof. Kuś chwalił się tym w USA i Europie.

Dziś trochę trudno uwierzyć, że ta właśnie hala targowa jest perełką architektoniczną. Większość mieszkańców Rzeszowa pewnie nie ma pojęcia, kto ją projektował i dlaczego ten obiekt jest tak wyjątkowy. Dziś to miejsce kojarzy się raczej z obskurnym targowiskiem, gdzie można kupić m.in. świeże warzywa i owoce, słodycze, kawy, czy rajstopy. 

Radni PiS – Marcin Fijołek, Waldemar Szumny i Jerzy Jęczmienionka – uznali, że z obskurnym wizerunkiem hali targowej w centrum miasta należy skończyć. Dlatego na najbliższą sesję (24 września) Rady Miasta przygotowali projekt uchwały intencyjnej, w której domagają się modernizacji targowiska.

– Chcemy, by to miejsce było kompleksowo zrewitalizowane – mówi Marcin Fijołek, radny PiS. 

Radni PiS chcą, by stworzono nowe elementy, które pozwolą na zadaszenia przestrzeni targowej. Domagają się także takiego zagospodarowanie placu, by lepiej wyeksponować zabytkową halę targową, która również powinna być wyremontowana.

Ponadto, radni PiS uważają, że pod targowiskiem powinien powstać podziemny parking, który rozładowałby problem z brakiem miejsc postojowych w okolicy. W ich opinii koncepcję, według której miałby zostać zrewitalizowany plac targowy, należy wybrać w konkursie architektonicznym. 

– Na całym świecie targowiska są miejscami, gdzie nie tylko przychodzą mieszkańcy zrobić zakupy, ale przyjeżdżają turyści. Takie miejsca stanowią o architektonicznych walorach miasta – mówi Marcin Fijołek. – Rzeszów zasługuje na dobre miejsce do handlu – dodaje. Wzorem nowoczesnego targowiska dla radnych PiS jest targowisko w Barcelonie. 

Miasto, jak rzadko kiedy, tym razem z radnymi PiS się zgadza, przynajmniej po części. – W przyszłym roku chcemy wyremontować halę targową. Na ten cel zamierzamy przeznaczyć 2 mln zł – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Miasto chce wymienić elewację i dach budynku oraz dobudować do niego windę. W planach jest remont nawierzchni placu targowego. – Budowa podziemnego parkingu nie wchodzi w grę. Nie wyobrażamy sobie zamknięcia placu na rok. Ludzie mają tu swoje stoiska, gdzie zarabiają na życie, mieszkańcy przyzwyczaili się do zakupów – twierdzi rzecznik Chłodnicki. 

Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: