Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Od 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy Rzeszowa będą płacić wyższe rachunki za wodę i odbiór ścieków. Zgodę na podwyżki we wtorek wyraziła Rada Miasta.

– Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje kolejne inwestycje, jest m.in. w trakcie budowy suszarni osadów, która będzie kosztowała 42 mln zł. Czteroosobowa rodzina przy obecnym zużyciu wody zapłaci miesięcznie więcej średnko o 3,83 zł, na jedną osobę wypada 96 groszy – mówi Marcin Deręgowski, radny Platformy Obywatelskiej, który głosował za podwyżkami.

Podwyżki, o które wnioskowało MPWiK, poparli radni koalcji Rozwoju Rzeszowa i PO, a nawet niektórzy radni opozycyjnego klubu PiS.

Od 1 stycznia 2017 r. cena wody za metr sześcienny dla gospodarstw domowych wzrośnie o 23 grosze – z 4,28 do 4,51 zł. Cena wody dla przemysłu i pozostałych wzrośnie z 4,31 do 4,55 zł. Wzrosną również opłaty za odbiór ścieków dla wszystkich z 3,8 do 3,86 zł.

Podwyżki oznaczają, że od przyszłego roku połączona cena wody i odbioru ścieków dla gospodarstw domowych wzrośnie o 3,6 proc. za 1 m sześc. – z obecnych 8,08 do 8,37 zł. MPWiK twierdzi, że podwyżki są minimalne, ale konieczne, by zapewnić mieszkańcom prawidłowoą dostawę wody i odbiór ścieków.

Ceny wody i ścieków w Rzeszowie należą do jednych z najniższych na Podkarpaciu. Taniej jest tylko w Krośnie i Jaśle. Wśród 40 polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców Rzeszów zajmuje 38. miejsce. Mniejsze rachunki płacą tylko mieszkańcy Opola i Białegostoku.

Suszarnia osadów to największa inwestycja aktualnie prowadzona przez MPWiK. Inwestycja ma być zakończona w drugiej połowie przyszłego roku. Suszarnia będzie osuszała osady do 65 i 93 procent suchej masy. Te pierwsze trafiać mają do budowanej spalarni przy Elektrociepłowni Rzeszów, odbiorcami tych drugich będą cementownie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: