Radni sejmiku podkarpackiego zgodzili się na oddanie miastu Rzeszowa pomieszczenia w wieżowcu przy ul. Targowej. W zamian wzięli działkę, na której ma powstać parking wielopoziomowy.

Władze Rzeszowa zaproponowały samorządowi województwa zamianę 0,3-hektorowej działki przy ul. Szopena, obok III LO, na pomieszczenia biurowe w wieżowcu przy ul. Targowej. Mieści się w nim m.in. Miejski Zarząd Dróg oraz Zarząd Zieleni Miejskiej. Na działce przy ul. Szopena zaplanowana jest natomiast budowa parkingu wielopoziomowego. Zgodę na taką zamianę wyraziła już wcześniej Rada Miasta Rzeszowa, a w poniedziałek zgodzili się radni sejmiku podkarpackiego.

– Budynki i plac zostały wstępnie wycenione i w zamian za przekazanie części budynku przy ul Targowej, który ma wartość ok. 4 mln zł, otrzymujemy od 1,5 mln do 2 mln zł dopłaty – mówi Lucjan Kuźniar, wicemarszałek podkarpacki. – Budynek przy Targowej wymaga gruntownego remontu, więc decyzja zamiany jest korzystna.

Decyzja o zamianie nie podoba się radnemu PiS Stanisławowi Bajdzie, który przekonywał, że równie dobrze prezydent Rzeszowa może odkupić budynek i sam wyremontować pomieszczenia, a na dodatek na miejskiej działce zrobić parking. – Dlaczego mamy darować miastu działkę? – pyta Bajda.

– Nic nie darujemy miastu. To korzystna inwestycja dla województwa – przekonuje kolega klubowy Bajdy, Wojciech Buczak, przewodniczący sejmiku podkarpackiego.

Budynek przy ulicy Targowej 1 obecnie ma dwóch właścicieli. 70 proc. budynku należy do samorządu województwa, a 30 proc. jest własnością miasta Rzeszów. Prezydent Tadeusz Ferenc od marca 2012 roku stara się o pozyskanie części budynku przy Targowej na potrzeby działalności Urzędu Miasta Rzeszowa.

– Wygląda na to, że w tej chwili czekamy na końcową wycenę nieruchomości. Dla nas to dość ważne, bo będziemy mogli tam przenieść wydziały, które do tej pory wynajmują lokale w innych częściach miasta – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. I wylicza, że miasto w ten sposób zaoszczędzi ok 800 tys. rocznie. – A jeśli rzeczywiście samorząd województwa zaplanuje w tym miejscu budowę parkingu wielopoziomowego, to będzie to tylko z korzyścią dla mieszkańców województwa, ponieważ w okolicy znajduje się m.in. szpital i Rynek.

Rzeczywiście, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stworzony w 2007 roku dopuszcza tam budowę parkingu, ale nie wyklucza zabudowy usługowej i hotelu. Wcześniej miasto chciało, by parking wielopoziomowy postawić na pl. Garncarskim (obok ul. Króla Kazimierza). Na inwestycję w tym miejscu nie wyraziła jednak zgody rada miasta.

W głosowaniu uchwały o wymianie działek między samorządowem wojewódzkim a miastem Rzeszów wzięło udział 27 radnych sejmiku. 26 było za, przeciw był tylko Stanisław Bajda.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama