Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Bez dyskusji, przy dwóch głosach sprzeciwu, rzeszowscy radni we wtorek zgodzili się, by Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. 

Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Uchwałę w tej sprawie zaprezentował Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Fijołek przypomniał jej treść.

W uchwale znalazły się stwierdzenia o tym, że Tadeusz Ferenc, były prezydent Rzeszowa, był „wytrwałym zwolennikiem dialogu z mieszkańcami Rzeszowa”, przyczynił się do modernizacji miasta, zapewnił miastu szybki i zrównoważony rozwój oraz należy do grona najwybitniejszych współczesnych prezydentów polskich miast.

Konrad Fijołek powiedział, że z wnioskiem o nadanie Tadeuszowi Ferencowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, już po kilku dniach od rezygnacji Ferenca z zajmowanego stanowiska (10 lutego br.) wystąpiła ponad 200-osobowa grupa lokalnych przedsiębiorców. 

– Ten wniosek przez kolejne miesiące był uzupełniany, składano kolejne podpisy, dodawano zasługi – wyjaśnił prezydent Fijołek.

Dodał, że Tadeusz Ferenc przez prawie 19 lat swoich rządów ponad 2,5-krotnie poszerzył granice miasta, przyczynił się do powstania nowych miejsc pracy, m.in. na terenie strefy Rzeszów-Dworzysko, był laureatem wielu ogólnopolskich nagród i rankingów, otrzymywał liczne wyróżnienia i tytuły, m.in. honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. 

Za przyznaniem Tadeuszowi Ferencowi zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa było 25 radnych, dwóch było przeciwko: Mateusz Szpyrka i Jerzy Jęczmienionka (obaj z PiS). Uroczystość ma się odbyć 19 stycznia 2022 roku podczas 668. urodzin Rzeszowa, o ile warunki epidemiczne na to wtedy pozwolą.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama