Reklama

Pierwszy krok do włączenia do Rzeszowa gminy Trzebownisko i wsi Malawa z gminy Krasne wykonany. Radni miejscy udzielili zgody prezydentowi na rozpoczęcie całej procedury.

We wtorek radni podjęli dwie uchwały – jedna o dobrowolnym połączeniu Rzeszowa z gminą Trzebownisko, druga – o włączeniu do stolicy Podkarpacia części gminy Trzebownisko i gminy Malwa. Obie uchwały poparły kluby wspierające prezydenta Tadeusza Ferenca – SLD i Rozwój Rzeszowa. – Chcemy by miasto liczyło 200 km kwadratowych – mówi Czesław Chlebek. Dziś Rzeszów ma 117 km kwadratowych.

Przeciwko uchwałom głosowali radni PiS. „Są problemy ze znalezieniem pracy, problemy komunikacyjne, problemy z rosnącym zadłużeniem. Przestawianie znaków granicznych to nie jest to, czym miasto powinno się teraz zająć. Nowa perspektywa finansowa kładzie nacisk na bardzo ścisłą współpracę z sąsiednimi gminami. Tego typu wycieczki, jak zabieranie komuś części terytorium, nie służą współpracy i rozwojowi Podkarpacia” – powiedział „Aktualnościom” w TVP Rzeszów Jerzy Cypryś, przewodniczący klubu PiS.

Podzieleni byli radni PO. Przeciwko uchwałom był Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. „One nie prowadzą do celu, a wręcz mu szkodzą. Skłócamy się w ten sposób z naszymi sąsiadami, wykopujmy głębokie rowy, które następcy prezydenta i dzisiejszych radnych będą musieli pieczołowicie i długo zasypywać i nie wiem, czy im się uda. Wiemy, że bez zgody naszych sąsiadów takie poszerzenie się nie uda, po drugie to nie ma sensu” – powiedział dziennikarzom Andrzej Dec.

Kolejne poszerzenie granic Rzeszowa to pomysł Tadeusza Ferenca. – Wszystkie opracowania dotyczące poszerzenia miasta wskazują, iż jest to najbardziej efektywne działanie. Połączenie dwóch gmin skutkuje „bonusem” finansowym ze strony rządu w wysokości ok. 100 mln zł. Kwota ta w całości byłaby przeznaczona na inwestycje w tej gminie – stwierdził kilka dni temu Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, gmina Trzebownisko i wieś Malawa do Rzeszowa mogłyby być włączone od stycznia 2015 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

 

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.