Zdjęcie: Facebook.com / Rafał Hetman
Reklama

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie tym razem zaprasza na spotkanie z reporterem i twórcą internetowym Rafałem Hetmanem. W środę, 5 października, będzie opowiadał o swojej najnowszej książce „Las zbliża się powoli”.

Tuż po wojnie, w niewielkim lesie Dębrzyna koło Przeworska, grupa mężczyzn rabowała i mordowała ludzi wracających z robót w III Rzeszy. Okoliczni mieszkańcy wiedzieli kim byli sprawcy, ale milczeli na temat dokonanych zbrodni.

Rafał Hetman, skupiając się na losach pokoleń dwóch polskich rodzin, opowiada splątaną niczym system leśnych korzeni historię, w której rzeczywistość przeplata się z mitem, pamięć kroczy pod rękę z zapomnieniem, a reporter staje się częścią historii, którą opisuje.

Próbując odpowiedzieć na pytanie, kto mordował w Dębrzynie, Hetman drobiazgowo rekonstruuje pełny chaosu i lęku czas tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, a śledząc ponad sto lat historii niewielkiego lasu, zastanawia się nad istotą procesów, które składają się na naszą zbiorową (nie)pamięć.

Rafał Hetman (rocznik 1987) jest reporterem. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. W swojej pierwszej książce zajął się żydowskimi mieszkańcami podlubelskiej miejscowości.

„Izbica, Izbica” znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, otrzymała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze.

Spotkanie z Rafałem Hetmanem organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13. Odbędzie się w środę, 5 października, o godz. 16.30. Wstęp wolny

Zdjęcie: materiały organizatorów
Reklama