Reklama

Chce tego trzech rzeszowskich radnych, którzy w tej sprawie złożyli wniosek do przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa. Wydaje się, że przyznanie byłemu rzeszowskiemu żużlowcowi wyróżnienia będzie formalnością.

O nadanie 41-letniemu Rafałowi Wilkowi, który od kilku lat trenuje hanbike, czyli kolarstwo ręczne, tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, wystąpiło trzech radnych Rozwoju Rzeszowa: Wiesław Buż, Konrad Fijołek i Witold Walawender.

„Swoją charyzmatyczną postawą i ogromnym hartem ducha oraz zaciętością do uprawiania sportu oraz nienagannym trybem życia i dążeniem do zwycięstwa zdobył najwyższe szczyty sportowych sukcesów” – czytamy w uzasadnieniu pisma, które trafiło do Andrzej Deca, przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa.

„Zawsze na sportowej i życiowej, bardzo trudnej drodze zgotowanej przez los zawsze dążył do sukcesu z logiem naszego Miasta. Na drodze o osobistych sukcesów w całym świecie rozsławiał Rzeszów i jego dobre imię. Uważamy, że [Rafał Wilk – red.] w pełni zasługuje na wnioskowane wyróżnienie” – czytamy dalej w piśmie.

Rafał Wilk to były żużlowiec Stali Rzeszów. Od 10 lat porusza się na wózku inwalidzkim. W 2006 r. podczas meczu żużlowego KSŻ-u Krosno z GTŻ-em Grudziądz, Rafał, który był wówczas zawodnikiem krośnieńskiej drużyny, miał wypadek, po którym stracił władzę w nogach. Nie zrezygnował ze sportu. Od wielu lat trenuje handbike.

Rafał Wilk odnośni ogromne sukcesy w kolarstwie ręcznym. Na ostatniej paraolimpiadzie w Rio w Brazylii zdobył dwa medale: złoty w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 20 km oraz srebrny na dystansie 60 km. Cztery lata wcześniej w Londynie Wilk zdobył w tych samych konkurencjach dwa złote krążki.

Rafał Wilk jest także dwukrotnym mistrzem świata z Kanady w 2013 r., mistrzem świata z Greenvil w 2014 r. w USA, dwukrotnym mistrzem świata z Nottwil w Szwajcarii w 2015 r. Były rzeszowski żużlowiec został również wyróżniony Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.

W gronie Honorowych Obywateli Miasta Rzeszowa jest obecnie kilkadziesiąt osób. Wśród nich m.in. Marek Darecki, prezes WSK Rzeszów; Adam Góral, prezes Asseco Poland; kompozytor Wojciech Kilar, malarz Józef Szajna, papież Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski. Wyróżnienie to jest przyznawane od 1849 r.

Pierwszym honorowym obywatelem Rzeszowa był Moritz von Sala, który w latach 1830-1832 był komisarzem w urzędzie cyrkularnym (okręgowym) w Złoczowie, a w latach 40. XIX w. radcą gubernialnym we Lwowie. W Rzeszowie w 1849 r. pełnił urząd kreishauptmanna, czyli naczelnika w rzeszowskim urzędzie okręgowym.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama