Reklama

W przeciwieństwie do Formuły 1 Rajdowe Mistrzostwa Świata, czyli najważniejsze zawody rajdów samochodowych są otwarte dla wszystkich profesjonalnych kierowców. Jeśli uważasz, że masz odpowiednie umiejętności, entuzjazm i możesz poświęcić się w całości rajdom i ciągle zastanawiasz się nad pytaniem „rajdy samochodowe jak zacząć?” przygotowaliśmy krótki poradnik, który wskaże Ci kilka ważnych wskazówek.

Dołącz do klubu samochodowego

Wiele gwiazd wyścigów rajdowych zaczynało swoje kariery od wycieczki do lokalnego klubu samochodowego, co doprowadziło ich do startów w zawodach. Nie ma znaczenia, co chcesz robić w tym sporcie: jeździć, nawigować, czy pracować jako inżynier – Twój lokalny klub samochodowy z pewnością będzie miał kogoś, kto udzieli Ci najważniejszych informacji na temat ich pracy. Wejdź tam i nawiąż kontakt z członkami. W klubie zawsze znajdą się ludzie szukający pomocy lub kogoś, kto mógłby się zaangażować w rajdy samochodowe.

Znajdź doświadczoną osobę

Kiedy już zaaklimatyzujesz się w klubie samochodowym, nadszedł czas, by zaprzyjaźnić się i znaleźć osobę lub kilka osób, z którymi zamierzasz pracować. Ktoś, kto ma dobre doświadczenie w rajdach może udzielić Ci wskazówek dotyczących uprawiania tego sportu. To ważne, aby mieć tego rodzaju wsparcie, jeśli zamierzasz być kierowcą lub pilotem.

Jak zacząć rajdy samochodowe to pytanie, które często pojawia się w głowach młodych osób, których fascynuje szybkość i ciągła adrenalina. Niewiele początkujących kierowców ma na tyle samozaparcia i talentu do tego sportu, aby uczestniczyć w największych imprezach rajdowych na świecie. Te z reguły możesz obstawiać praktycznie przez cały rok, ponieważ pora roku oraz warunki atmosferyczne nie mają tutaj tak istotnego znaczenia, jak w przypadku innych sportów.

Wypróbuj kod promocyjny totalbet podczas rejestracji konta, który gwarantuje jeden z największych bonusów od depozytu na polskim rynku. Totalbet to w pełni legalny bukmacher, który ma w swojej ofercie rajdy samochodowe, a w dodatku gwarantuje grę bez podatku przy trzech postawionych zakładach, freebet o wartości 40 PLN oraz szybkie wypłaty!

Udaj się do szkoły rajdowej

Oglądałeś rajdy samochodowe w telewizji lub filmy na YouTube z najlepszych fragmentów wyścigów WRC, a teraz poznałeś przyjaciół w klubie samochodowym? Jeśli mniej więcej tak wyglądały Twoje początki z tą dyscypliną, zadaj sobie ważne pytanie, czy naprawdę lubisz jeździć samochodem rajdowym? Zanim kupisz samochód i wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze, wybierz szkołę rajdową i zarezerwuj jednodniowy kurs wprowadzający.

Samochody rajdowe mogą być dość onieśmielające, gdy siedzisz za kierownicą, więc najlepiej przetestuj je na własnej skórze, czy jest to dla Ciebie. Jeśli tak nie jest, nie martw się. Usiądź po drugiej stronie i wypróbuj wspólne kierowanie, jakim jest nawigowanie kierowcy. Być może ta funkcja bardziej przypadnie Ci do gustu i w tym odnajdziesz się najlepiej.

Wybierz samochód rajdowy

Jeśli zdecydowałeś, że rajdy samochodowe to coś, w czym się odnajdujesz, to kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pojazdu. Staraj się prowadzić jak najwięcej różnych samochodów. Wypróbuj napęd na tylne, przednie i na cztery koła.

Prowadzenie tych samochodów da Ci dużo lepsze wyczucie tego, jak zachowuje się dana maszyna i co trzeba robić, aby ją ujarzmić podczas wyścigu i trudnych warunków. Nie martw się, jeśli Twój samochód nie jest najmocniejszy. Kiedy zaczynasz przygodę z rajdami samochodowymi, nie ma to aż tak dużego znaczenia, ponieważ liczy się trening i jeszcze raz trening. Bardzo dobrze jest nauczyć się solidnie prowadzić swój pierwszy samochód rajdowy, zanim pomyślisz o przesiadce na znacznie mocniejszy pojazd.

Rajdy samochodowe jak zacząć – bezpieczeństwo

Przy pytaniu rajdy samochodowe jak zacząć?, często podkreśla się, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas prowadzenia. Kiedy budujesz lub kupujesz swój pierwszy rajdowy wóz, poproś inżyniera, aby obejrzał go i upewnił się, że wszystko jest tak, jak powinno być. Prawdopodobnie w swoim klubie samochodowym dostaniesz kontrolera, który razem z Tobą będzie testować samochód w celu ustalenia, czy jest on na tyle bezpieczny, aby móc go wystawić podczas rajdu.

Bezpieczeństwo to nie tylko hamulce, klatka bezpieczeństwa i gaśnice – upewnij się, że fotel jest idealnie dopasowany do Twojej sylwetki, a pasy absolutnie prawidłowo zapięte. Zdobądź również kask ochronny oraz system ochrony głowy i karku. Możesz wymienić pojazd, ale nie możesz zrobić tego samego ze swoim ciałem, które w rajdach samochodowych jak zaczynasz przygodę, jest bardzo narażone na kontuzje.

Prowadź różne pojazdy i zbieraj doświadczenie

W przeciwieństwie do zawodników na torze, kierowcy rajdowi nie mają możliwości jeździć okrążenie po okrążeniu, aby uczyć się trasy i warunków. W związku z tym umiejętności będziesz nabywać podczas wykonywania swojej pracy na trasie. Zawsze, gdy masz możliwość prowadzenia dowolnego samochodu, w dowolnym miejscu i czasie, zrób to, a powolne zdobywanie doświadczenia zaowocuje dobrymi wynikami podczas rajdów.

Wielu doświadczonych zawodników rajdów samochodowych mówi o tym, że jak zaczynali przygodę z tym sportem, chcieli cały czas jeździć bez względu na warunki pogodowe czy nawierzchnię.

 

 

Reklama