Zdjęcie: Pixabay

W 12 podkarpackich placówkach można zrobić bezpłatne badania, które pozwalają wykryć raka jelita grubego. W Rzeszowie prowadzone są w trzech ośrodkach. Nie trzeba skierowania.

W Polsce raka jelita grubego diagnozuje się u około 18 tys. osób rocznie. To trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. 

– W ubiegłym roku, na Podkarpaciu, aż 3648 pacjentów korzystało z pomocy medycznej mając rozpoznanie tego nowotworu – mówi Rafał Śliż, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Na bezpłatne badania kolonoskopowe mogą się zgłosić osoby w wieku 50-65 lat, które w ostatnich 10 latach nie były na kontroli oraz w wieku 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego.

Nie trzeba skierowania. Wystarczy, że pacjent przyjdzie do placówki realizującej program i wypełni przygotowaną ankietę. Badanie trwa od 15 do 40 minut, wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, a jeśli są wskazania medyczne, w znieczuleniu ogólnym.

Obecnie kolonoskopię można wykonać w 12 podkarpackich placówkach. Są to szpitale i przychodnie w: Jaśle, Krośnie, Mielcu, Rzeszowie, Rudnej Małej, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

Lista placówek:

– Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza przy ul. Ks. Józefa Bielawskiego 18

– Szpital Specjalistyczny w Jaśle przy ul. Lwowskiej 22

– MT MEDIC w Krośnie przy ul. Korczyńskiej 43

– Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie przy ul. Korczyńskiej 57

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu przy ul. Żeromskiego 22

– LUX MED w Rzeszowie przy ul. Stanisława Jabłońskiego 2/4

– Samodzielny Publiczny ZOZ nr 1 w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej 4

– Szpital Specjalistyczny Pro-Familia Tomasz Łoziński Spółka Komandytowa w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b

–  Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Rudnej Małej 600

–  Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Stalowej Woli przy alei Jana Pawła II 13/212

–  Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli przy ul. Staszica 4

– Centrum Gastrologii i Dietetyki KOSKOMED w Tarnobrzegu przy ul. Szerokiej 26

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama