„Gazeta Wyborcza” opublikowała ranking miast, gdzie mieszkańcy są zadowoleni z życia. Rzeszów znalazł się w pierwszej piątce. Zwyciężył w kategoriach „estetyka miasta” i „stan ulic”. Najgorzej wypadł w ocenie komunikacie publicznej.

Badania na zlecenie „GW” przeprowadziła firma MillwardBrown. Mieszkańców 23 największych miast w Polsce pytano o: ogólną jakość życia, stan ulic, trasy rowerowe, estetykę miasta, dostępność żłobków i przedszkoli, możliwości spędzenia wolnego czasu, rozwój miasta, poczucie bezpieczeństwa i komunikację publiczną. Mieszkańcy wystawiali oceny od 1 do 6.

W ogólnej jakości życia zwyciężyła Gdynia (5,38), za nią uplasował się Wrocław (5,05), potem Toruń (4,93). Czwarte miejsce dla Białegostoku (4,92). Rzeszów znalazł się na piątej pozycji (4,89). Najgorzej wypadł Radom (3,43).

Stolica Podkarpacia najlepsza okazała się w kategorii estetyka miasta. Średnia ocena – 4,3. Do wydania internetowego Gazety Wyborczej wkradł się błąd. Tabelka pokazywała, że w kategorii komunikacja publiczna też Rzeszów został oceniony najwyżej w Polsce. W rzeczywistości miasto nie miał sobie równych także w kategorii stan ulic – 5,23. W kategorii komunikacja publiczna Rzeszów zajął dopiero 21 miejsce (3,94). Wyprzedził tylko Częstochowę (3,75) i Łódź (3,29).

Bardzo wysoko mieszkańcy Rzeszowa ocenili dostępność żłobków i przedszkoli. W tej kategorii miasto zajęło 2 miejsce – 4,03. Zwyciężył Sopot (4,19).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ósme miejsce stolica Podkarpacia zajęła w kategorii możliwości spędzenia wolnego czasu (4,71). Pierwsza lokata należy do Wrocławia (5,17). Rzeszów wyprzedził takie miasta jak Gdańsk, Katowice, czy Szczecin.

W kategorii rozwój miasta Rzeszów też może mieć powody do dumy – zajął drugie miejsce (5,07), za Gdynią (5,26). Podobnie jest w przypadku poczucia bezpieczeństwa – 4,92, za Gdynią (4,96).

Choć miasto jest krytykowane przez rowerzystów za infrastrukturę, to w kategorii tras rowerowych Rzeszów również jest w czołówce miast – piąte miejsce (4,35). Liderem jest Sopot, potem Gdańsk, Gdynia i Białystok.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama