Zdjęcie: II Liceum Ogólnokształcące najlepsze w Rzeszowie (fot. archiwum szkoły)

Które rzeszowskie liceum najlepiej przygotowuje uczniów do matury? Najnowsze zestawienie portalu ProfTutoring obejmujące wyniki egzaminów dojrzałości w 2026 roku pokazuje, że walka o czołowe miejsca jest zacięta, a różnice między najlepszymi szkołami nie są duże.

Są placówki, które mogą pochwalić się wyraźną poprawą, ale nie brakuje takich, których wyniki poszły w dół. Sprawdziliśmy, jak wypadło 18 liceów w Rzeszowie i które z nich znalazły się na czele zestawienia przygotowanego na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Najlepsze licea w Rzeszowie

Pierwsze miejsce wśród rzeszowskich liceów zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Szkoła uzyskała wynik ogólny na poziomie 86,1 proc., co zapewniło jej 73. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu i trzecią pozycję wśród liceów na Podkarpaciu. Uczniowie tej placówki zdali maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym średnio na 73,7 proc., z matematyki na 89 proc., a z języka angielskiego na 95,6 proc.

Na drugim miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego. Wynik ogólny tej placówki wyniósł 84,1 proc., co dało 120. miejsce w Polsce. Podium uzupełniło Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi, które osiągnęło 83,2 proc. i uplasowało się na 147. pozycji w kraju.

Tuż za pierwszą trójką znalazło się IV LO im. Mikołaja Kopernika z wynikiem 82 proc. Piąte miejsce zajęło IX LO z oddziałami dwujęzycznymi, które uzyskało 81,8 proc. Wszystkie te placówki przekroczyły próg 80 proc. w zestawieniu opartym na trzech obowiązkowych egzaminach maturalnych.

Czołowa dziesiątka w Rzeszowie

Czołową szóstkę stawki uzupełniło Publiczne LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Szkoła uzyskała wynik 81,5 proc. i znalazła się na 215. miejscu w kraju. Siódme było III LO z wynikiem 76,4 proc., a ósme VI LO, które osiągnęło 73,7 proc.

Na dziewiątej pozycji uplasowało się Publiczne LO im. Pauli Montal Sióstr Pijarek z wynikiem 73,3 proc. Dziesiątkę zamknęło VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, którego maturzyści uzyskali średnio 65,3 proc. Szkoła zajęła 1034. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu.

Które licea poprawiły wyniki matur?

Zestawienie pozwala również porównać tegoroczne rezultaty z wynikami matur z 2025 roku. Wśród 15 szkół, które można było porównać, siedem poprawiło swoje rezultaty, natomiast osiem zanotowało spadek. Największy awans pod względem wyniku procentowego odnotowało LO Mistrzostwa Sportowego Stal, które poprawiło rezultat z 55,3 do 60,9 proc.

Dobrze wypadły również VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, które poprawiło wynik o 3,4 punktu procentowego, oraz LO Mistrzostwa Sportowego Resovia, notujące wzrost o 3 proc. Warto zwrócić uwagę także na III LO, którego rezultat wzrósł z 75,2 do 76,4 proc.

Największy spadek zanotowało natomiast VII LO. W 2025 roku szkoła osiągnęła 68,5 proc., a w tegorocznym zestawieniu już tylko 61,7 proc. Oznacza to pogorszenie wyniku o 6,8 punktu procentowego. Wyraźny spadek odnotowało również LO nr XIV (mniej o 4,8 proc.) oraz X LO (mniej o 3,4 proc.).

Gdzie najlepiej zdają rozszerzenia?

Ciekawie prezentują się również wyniki z poszczególnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W tej kategorii szczególnie wyróżnia się II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, które uzyskało najlepsze średnie w Rzeszowie z matematyki, biologii, chemii i języka angielskiego. Z matematyki rozszerzonej uczniowie tej szkoły osiągnęli średnio 63,1 proc., z biologii 71,5 proc., z chemii 71,7 proc., a z angielskiego 89,7 proc.

Nie oznacza to jednak, że jedna placówka wygrywa we wszystkich przedmiotach. Najlepszy wynik z języka polskiego na poziomie rozszerzonym uzyskali maturzyści I LO im. ks. Stanisława Konarskiego, osiągając średnio 75,3 proc. Warto też zwrócić uwagę na IX LO z oddziałami dwujęzycznymi, które zajęło drugie miejsce w Rzeszowie z rozszerzonej biologii, matematyki i angielskiego.

W przypadku wyboru szkoły średniej takie zestawienie może być szczególnie przydatne dla ósmoklasistów planujących dalszą naukę na konkretnym kierunku. Osoby myślące o studiach medycznych mogą zwrócić uwagę na wyniki II LO z biologii i chemii, natomiast przyszli studenci kierunków humanistycznych powinni przyjrzeć się rezultatom I LO z języka polskiego.

Rzeszów nie prowadzi na Podkarpaciu

Warto zaznaczyć, że w rankingu wojewódzkim przez II LO w Rzeszowie znalazły się dwie inne placówki. Na czele stawki na Podkarpaciu znalazło się IV LO z oddziałami dwujęzycznymi i integracyjnymi im. Jana Pawła II w Jaśle, które uzyskało ogólny wynik matur na poziomie aż 88 proc. Drugie miejsce zajęło I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu z wynikiem 87,2 proc.

W czołowej dziesiątce zameldowały się także kolejne licea spoza Rzeszowa. Piąte miejsce zajęło I LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (83,8 proc.), siódme II LO im. Księdza Jana Twardowskiego w Dębicy (82,1 proc.), a dziewiąte II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu (81,9 proc.).

W skali całego kraju najlepiej maturę zdali uczniowie XXXIII LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (92 proc.), a skład podium uzupełniły kolejne placówki ze stolicy: V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego (91,8 proc.) oraz IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (91,7 proc.).

Jak powstał ranking liceów?

Zestawienie przygotował serwis ProfTutoring, wykorzystując oficjalne wyniki matur z 2026 roku udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na Mapie Wyników Egzaminów. Podstawą klasyfikacji jest średnia z trzech obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

W rankingu uwzględniono 18 rzeszowskich liceów, w których każdy z trzech egzaminów obowiązkowych zdawało co najmniej 20 osób. Zestawienie nie obejmuje techników, szkół branżowych ani liceów dla dorosłych.

Warto również pamiętać, że wysokie miejsce w ogólnym zestawieniu nie musi oznaczać, że dana szkoła będzie najlepszym wyborem dla każdego ucznia. Średnia wyników matur nie pokazuje bowiem wszystkich różnic między profilami klas, a także poziomu wiedzy, z jakim uczniowie rozpoczynali naukę w danej placówce.

Wyniki rzeszowskich liceów

  1. II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli (wynik ogólny: 86,1 % / jęz. polski: 73,7 % / matematyka: 89,0 % / jęz. angielski: 95,6 % / miejsce w Polsce: 73. / miejsce w województwie: 3.).
  2. I LO im. ks. Stanisława Konarskiego (wynik ogólny: 84,1 % / jęz. polski: 76,7 % / matematyka: 80,2 % / jęz. angielski: 95,6 % / miejsce w Polsce: 120. / miejsce w województwie: 4.).
  3. Publiczne Akademickie LO z oddziałami dwujęzycznymi (wynik ogólny: 83,2 % / jęz. polski: 71,0 % / matematyka: 84,5 % / jęz. angielski: 93,9 % / miejsce w Polsce: 147. / miejsce w województwie: 6.).
  4. IV LO im. Mikołaja Kopernika (wynik ogólny: 82,0 % / jęz. polski: 70,2 % / matematyka: 84,0 % / jęz. angielski: 91,9 % / miejsce w Polsce: 190. / miejsce w województwie: 8.).
  5. IX LO z oddziałami dwujęzycznymi (wynik ogólny: 81,8 % / jęz. polski: 67,0 % / matematyka: 83,0 % / jęz. angielski: 95,4 % / miejsce w Polsce: 204. / miejsce w województwie: 10.).
  6. Publiczne LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek (wynik ogólny: 81,5 % / jęz. polski: 70,9 % / matematyka: 82,9 % / jęz. angielski: 90,7 % / miejsce w Polsce: 215. / miejsce w województwie: 11.).
  7. III LO im. Cypriana Kamila Norwida (wynik ogólny: 76,4 % / jęz. polski: 67,6 % / matematyka: 72,2 % / jęz. angielski: 89,3 % / miejsce w Polsce: 461. / miejsce w województwie: 18.).
  8. VI LO (wynik ogólny: 73,7 % / jęz. polski: 62,0 % / matematyka: 72,7 % / jęz. angielski: 86,4 % / miejsce w Polsce: 620. / miejsce w województwie: 30.).
  9. Publiczne LO im. Pauli Montal Sióstr Pijarek (wynik ogólny: 73,3 % / jęz. polski: 64,2 % / matematyka: 70,7 % / jęz. angielski: 85,1 % / miejsce w Polsce: 639. / miejsce w województwie: 31.).
  10. VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego (wynik ogólny: 65,3 % / jęz. polski: 61,0 % / matematyka: 52,9 % / jęz. angielski: 82,0 % / miejsce w Polsce: 1034. / miejsce w województwie: 49.).
  11. LO Mistrzostwa Sportowego Resovia (wynik ogólny: 62,1 % / jęz. polski: 50,9 % / matematyka: 58,6 % / jęz. angielski: 76,8 % / miejsce w Polsce: 1190. / miejsce w województwie: 54.).
  12. VII LO (wynik ogólny: 61,7 % / jęz. polski: 59,0 % / matematyka: 52,5 % / jęz. angielski: 73,5 % / miejsce w Polsce: 1214. / miejsce w województwie: 57.).
  13. LO Mistrzostwa Sportowego Stal (wynik ogólny: 60,9 % / jęz. polski: 43,9 % / matematyka: 63,1 % / jęz. angielski: 75,7 % / miejsce w Polsce: 1249. / miejsce w województwie: 60.).
  14. V LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Szkoła Mistrzostwa Sportowego (wynik ogólny: 58,1 % / jęz. polski: 61,2 % / matematyka: 49,8 % / jęz. angielski: 63,5 % / miejsce w Polsce: 1374. / miejsce w województwie: 72.).
  15. XIV LO (wynik ogólny: 55,3 % / jęz. polski: 48,4 % / matematyka: 51,8 % / jęz. angielski: 65,6 % / miejsce w Polsce: 1483. / miejsce w województwie: 81.).
  16. XI LO (wynik ogólny: 52,9 % / jęz. polski: 46,7 % / matematyka: 39,1 % / jęz. angielski: 72,8 % / miejsce w Polsce: 1562. / miejsce w województwie: 84.).
  17. XII LO z oddziałami dwujęzycznymi (wynik ogólny: 50,7 % / jęz. polski: 46,9 % / matematyka: 39,1 % / jęz. angielski: 66,2 % / miejsce w Polsce: 1632. / miejsce w województwie: 89.).
  18. X LO im Sybiraków (wynik ogólny: 48,1 % / jęz. polski: 48,5 % / matematyka: 39,6 % / jęz. angielski: 56,2 % / miejsce w Polsce: 1695. / miejsce w województwie: 92.).

Czytaj więcej:

PCLA otwarte po dwóch dekadach. Wielkie święto sportu w cieniu krakowskiego zamachu [FOTORELACJA]