Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa. Na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 18

Po raz trzeci Rzeszów znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu „Miejsc Przyjaznych Edukacji”. 

Ranking opracowało pismo „Wspólnota” i Evidence Institute. Pokazuje on, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gminy dbają o jej jakość. Rzeszów już dwukrotnie był w rankingu na pierwszym miejscu wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców – w 2014 i w 2017 roku. Teraz po raz kolejny wspiął się na szczyt. 

Autorzy rankingu nasze miasto docenili za „dobrą strategię, efektywne wydatkowanie pieniędzy oraz tworzenie systemu zapewniania jakości kształcenia na większą skalę”, która jest efektem „mądrej polityki edukacyjnej”. 

W rankingu znalazły się też inne samorządy z Podkarpacia. Liderem zestawienia gmin poniżej 20 tys. mieszkańców z niskimi dochodami i wyższym bezrobociem okazała się miejscowość Wielkie Oczy z powiatu lubaczowskiego.

Z kolei Trzebownisko z powiatu rzeszowskiego zajęło pierwszą lokatę wśród gmin powyżej 20 tys. mieszkańców z niskimi dochodami i wyższym bezrobociem, Boguchwała (powiat rzeszowski) – piątą, a Łańcut – ósmą.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ranking powstał w oparciu o dane dotyczące dostępności edukacji przedszkolnej oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Wykorzystano także informacje na temat samorządów – liczba ludności, stopa bezrobocia oraz dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca.

Dane pozyskano z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także z raportów publikowanych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama