Zdjęcie: Archiwum
Reklama

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie – to najlepszy ogólniak na Podkarpaciu – tak wynika z rankingu najlepszych liceów i techników 2019, przygotowanego przez “Perspektywy”. 

Serwis “Perspektywy” po raz 21 przygotował ogólnopolski ranking liceów i technikum. Najlepszym ogólniakiem w Polsce jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a najlepszym technikum – Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie. 

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 2126 ogólniaków i 1731 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Kryteria Rankingu Liceów 2019 to: sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Jeśli chodzi o rzeszowskie licea tych w rankingu znalazło się pięć z dziewięciu, czyli o jedno więcej niż w ub. r. Podobnie, jak 2018 r., najwyższą pozycję z podkarpackich ogólniaków w rankingu zanotowała LO Sióstr Prezentek w Rzeszowie – 29. miejsce na 500 liceów ujętych w rankingu.

Na 86. miejscu uplasowało się II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Kolejne rzeszowskie liceum – IV LO im. Mikołaja Kopernika – zajęło dopiero 257. miejsce. Pozostałe trzy rzeszowskie licea znalazły się na 339. miejscu – I LO im. ks. St. Konarskiego, 362. miejscu – Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie i 408. miejscu – Akademickie LO.

Jeśli zaś chodzi o rzeszowskie technika w rankingu uwzględniono dwa z dziewięciu, czyli o jedno mniej niż w ub. r. Dopiero na 78. miejscu z 300 uplasowało się Technikum nr 6 ZS Elektronicznych. Drugie rzeszowskie technikum znalazło się na 184. pozycji. To Technikum nr 5 w ZSE im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Trzema najlepszymi liceami na Podkarpaciu okazały się odpowiednio: rzeszowskie liceum Prezentek, I Społeczno LO w Tarnobrzegu i „Kopernik” w Krośnie. Jeśli chodzi o technika, tu najlepsze okazało się na Podkarpaciu jasielskie Technikum nr 4. Na dwóch kolejnych miejscach odpowiednio uplasowało się Technikum nr 5 z Krosna i nr 2 z Dębicy.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

  1. Gdyby wszystkie szkoły miały takie wymagania (jak Siostry), to 60% uczniów po gimnazjach nie dostawałoby się do żadnej szkoły średniej.
    Lepszy byłby ranking porównujący średnią ocen jaką uczeń miał w gimnazjum, a jaką osiągnął w średniej szkole.

  2. Dlaczego inne szkoły nie wymagają wysokich ocen?
    Ostatnio ładne dziewczę chwaliło się na cały autobus, że na próbnej maturze zdobyła 8 pkt, gdy na ocenę niedostateczną potrzeba było pkt 9!
    Które miejsce ma jej szkoła? 🙂

  3. W dużej mierze to zasługa portfeli rodziców bo płacą za korepetycje. Liceum nie uczy tylko wymaga, ile godzin straconych na akademie wyjścia zastępstwa?

Comments are closed.