Portal Korkowo.pl przygotował najnowszy ranking najwolniejszych miast 2014. Rzeszów znalazł się w mocnej stawce przeciętniaków.

[Not a valid template]

 

Specjaliści z portalu Korkowo.pl zbadali samochody poruszające się po centrach Polskich miast w czerwcu 2014 roku. Dobra wiadomość jest taka, że w porównaniu z zeszłym rokiem samochody przyspieszyły. Zła natomiast dokazuje, że w najwolniejszych polskich miastach nic się nie zmienia.

Ślimacze podium

Podobnie jak w roku ubiegłym, pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Wrocław, po którego centrum samochody poruszają się z prędkością jedynie 32 km/h. Na drugim uplasował się Kraków z wynikiem 34 km/h, a na trzecim ex equo Poznań, Warszawa i Łódź, po których poruszamy się z prędkością 35 km/h. Prędkość we Wrocławiu i Krakowie pozostaje niezmienna, natomiast Poznań i Warszawa przyspieszyły na 1 km/h.

Mocna stawka przeciętniaków

W środkowej części tabeli wylądowały miasta, w których kierowcy poruszają się z prędkością oscylującą w granicach 37-42 km/h. Przeciętniaki to: Szczecin (37 km/h), Gdańsk (38 km/h), Lublin, Bydgoszcz i Olsztyn (39 km/h), Rzeszów (40 km/h), Kielce i Opole (41 km/h) oraz Zielona Góra, w której prędkościomierz wskazuje aż 42 km/h.

Rzeszów spośród 16 miast, w których przeprowadzono badania, znalazł się na 7 miejscu. W porównaniu z ubiegłorocznym raportem stolica Podkarpacia podskoczyła o trzy miejsca. W sezonie zimowym 2013/2014 średnia prędkość w mieście wynosiła 38,5 km/h.

Szybka dwójka

Po raz drugi najszybszym miastem w Polsce okazały się Kielce, gdzie kierowcy poruszają się z prędkością aż 49 km/h. Na drugim miejscu plasuje się Gorzów Wielkopolski, w którym pojedziemy 48 km/h.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z badania wynika również, że kierowcy niemal wszystkich miast przyspieszają znacząco, gdy letnia pogoda na to pozwala. Rekordzistą jest Gorzów Wielkopolski, w którym prędkość w porównaniu z zimą wzrosła o 8 km/h.

– W najmniej zatłoczonych miastach pamiętajmy jednak o ograniczeniach prędkości – w centrum zwykle poruszamy się 40 km/h, maksymalnie 50 km/h. Mimo pustej drogi, nie warto ryzykować mandatu – uczula portal Korkowo.pl

Jak przeprowadzono badania?

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum wybranych miast i po głównych trasach wyjazdowych z miast w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w czerwcu 2014.

W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast.

Najbardziej przyjaźni kierowcom

W kwietniu serwis Korkowo.pl przeprowadził ranking najbardziej przyjaznym miast w Polsce dla kierowców. Rzeszów zajął w nim 1 miejsce, zdobył 360 punktów na 400 możliwych. Średnie ceny paliwa Pb w mieście nie przekraczają 5,24 zł, a po centrum jeździ się z prędkością ok. 36 km/h.

Kierowcy z Rzeszowa mają, póki co, komfort parkowania – w mieście nie działa obecnie strefa płatnego parkowania, choć ma się to wkrótce zmienić. W Rzeszowie występuje stosunkowo niewiele kolizji – co tygodniowo daje mniej niż 20 zgłoszeń.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama