Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Politechnika Rzeszowska zajęła 56. miejsce, na 70. znalazł się Uniwersytet Rzeszowski – tak wygląda najnowszy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022.

To 23. ranking przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Został ogłoszony dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości, aby ułatwić młodym ludziom wybór kierunków studiów.

W głównym zestawieniu, czyli uczelni akademickich, znalazło się 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem uczelni artystycznych. Ranking uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

Taką metodologię opracowała kapituła pracująca pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dwie rzeszowskie uczelnie znalazły się w drugiej połowie rankingu. Politechnika Rzeszowska zajęła 56. miejsce, rok temu uplasowała się na 55. pozycji. Uniwersytet Rzeszowski zajmuje teraz 70 lokatę, to spadek o jedno oczko w stosunku do roku poprzedniego.

W rankingu uniwersytetów, UR jest na 18. miejscu na 21 uniwersytetów sklasyfikowanych w tej kategorii. Tak było też rok i dwa lata temu.

Politechnika Rzeszowska utrzymała 16. pozycję w rankingu uczelni technicznych, na 22 tego typu uczelni w Polsce.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie także w tym roku nie zgłosiły się do rankingu. 

W rankingu uczelni zawodowych, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu zajęła 4. miejsce i jest to awans o jedno miejsce. Gorszy wynik ma Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, z 7. miejsca spadła na 9.

Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku zachowała 11. pozycję. Prestiż Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu systematycznie spada, uczelnia rok temu zajmowała 9. miejsce, teraz jest na 14. a dwa lata temu była na 7.  

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama