Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Uniwersytet Rzeszowski w rankingu Perspektyw od kilku lat oscyluje w graniach 50. miejsca. Nie inaczej jest w tym roku. Politechnika Rzeszowska z kolei raz odnotowuje spadki, raz wzrosty. W tym roku jest gorzej. 

W tym roku odbyła się już 20. edycja rankingu Perspektyw, który sklasyfikował polskie uczelnie. Jak co roku, twórcy rankingu brali pod uwagę 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

Metodologię rankingu opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego  prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Niezmiennie od 2016 roku liderem rankingu jest Uniwersytet Warszawski. Na podium znalazł się także Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. 

Jeśli chodzi o rzeszowskie uczelnie, to Uniwersytet Rzeszowski został sklasyfikowany na miejscu 51.-60. ex aequo m.in. z takimi uczelniami jak: krakowski Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, kielecki Uniwersytet Jana Kochanowskiego, czy częstochowski Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. 

Tym samym UR powtórzył wynik z ubiegłego roku. W 2017 uniwersytet był na 50. miejscu, a w 2016 także zaliczono go do kategorii 51.-60. 

– Wynik w rankingu Perspektyw nie niepokoi nas. Konsekwentnie realizujemy założoną politykę. Analizujemy dostępne m.in. w rankingu dane, aby usprawniać działania z obszaru nauki i dydaktyki, jak również innych elementów składające się na ogólną ocenę – komentuje pozycję UR w rankingu rzecznik uczelni – dr Maciej Ulita. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wyniki są dla nas istotne zwłaszcza w czasie dostosowywania Uniwersytetu do wymogów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jesteśmy przekonani, że obrana droga jest słuszna i przyczyni się do dalszego rozwoju – dodaje. 

Spory spadek zanotowała z kolei Politechnika Rzeszowska. W ub. r. znalazła się na 42. miejscu, w tym zaliczono ją do grupy 6.-70., a co za tym idzie, jest niżej niż UR. PRz w 2017 roku znajdowała się w grupie 51.-60., a w 2016 uplasowała się na 45. miejscu. 

Dla Politechniki Rzeszowskiej taki spadek to zaskoczenie. – Nie wiemy na podstawie jakich kryteriów był przygotowywany ranking Perspektyw 2019 , ponieważ nie braliśmy w nim udziału i nie przekazywaliśmy na jego potrzeby danych – informuje Katarzyna Kadaj-Kuca, rzecznik PRz.

– PRz ciągle pracuje nad rozwojem swojej pozycji naukowej i dydaktycznej. W obecnie prowadzonej rekrutacji mamy 4 nowe kierunki studiów i 7 kierunków w języku angielskim – dodaje.

W tegorocznym rankingu nie uwzględniono Wyższej Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa nie pojawiła się w rankingu, ponieważ od przeszło dekady się do niego nie zgłaszła. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama