Zdjęcie: Materiały WSPiA

Studenckie Biuro Porad Prawnych w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej to jedna z najlepszych „Klinik Prawa” w Polsce – twierdzi dziennik „Rzeczpospolita”. 

Ranking studenckich poradni prawnych po raz piąty przygotowała Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych razem z „Rzeczpospolitą”. WSPiA w tym roku awansowała z czwartego na pierwsze miejsce.

W ocenie autorów rankingu, rzeszowska „Klinika Prawa” zasłużyła na najwyższe noty we wszystkich kategoriach. Oceniany był m.in. współczynnik studentów na opiekuna, miejsce poradni w uczelni, standardy pracy poradni oraz działalność dodatkowa.

Najwyższym miejscem na podium studenci WSPiA podzielili się z kolegami z Uniwersytetu Warszawskiego i Opolskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Krakowskiej Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

O tym, która poradnia zwycięży, zdecydowała dodatkowa działalność klinik. – Liczba organizowanych konferencji, warsztatów, współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi czy przeprowadzone symulacje rozpraw oraz zajęcia o prawie w szkołach – mówi dr Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

Przed pandemią „Klinika prawa” WSPiA rozpatrzyła 40 różnych spraw. Zajmowało się nimi 34 studentów, a dodatkowych 10 osób pomagało w obsłudze administracyjnej klientów. Nadzór nad nimi pełniło 10 opiekunów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Studenci pracujący w „Klinice prawa” najwięcej porad udzielają zazwyczaj z zakresu prawa karnego. W tym roku akademickim było jednak inaczej, dominowały te z prawa cywilnego oraz spadkowego.

– Specjalizujemy się w mediacji. Prowadzimy Centrum Mediacji i Arbitrażu. W ub. roku nasi studenci zajęli drugie miejsce w II Konkursie Mediacyjnym organizowanym przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie – przypomina dr Marta Pietras-Eichberger, prodziekan, zastępca dyrektora Kolegium Prawa oraz opiekun „Kliniki Prawa” w WSPiA.

Pandemia mocno ograniczyła funkcjonowanie poradni, od marca nie dotarła do niej ani jedna sprawa. Większość osób, którym udzielane są porady, to seniorzy, którzy nie korzystają z internetu.

Klinika Prawa w WSPiA działa od 2013 r. Powstała na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Studenci zajmują się różnymi sprawami m.in. z zakresu prawa rodzinnego, ale także gospodarczego czy nawet karnego. Poradnia za darmo udziela porad prawnych osobom niezamożnym. Pracują w niej najlepsi studenci kierunku „prawo”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama