Reklama

Siódme miejsce zajął Rzeszów w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii miast na prawach powiatu. Stolica Podkarpacia wyprzedziła m.in. Kraków i Lublin.

„Rzeczpospolita” po raz 12. opracowała Ranking Samorządów. Oceniała różne obszary działalności samorządów. Pod uwagę dziennik brał umiejętność pozyskiwania dochodów, politykę wydatkową, dyscyplinę budżetową, budżet obywatelski, edukację, wspieranie rynku pracy i przedsiębiorczości  oraz jakość zarządzania administracją.

Najlepszym miastem na prawach powiatu okazał się Gdańsk. Rzeszów zajął wysokie siódme miejsce, wyprzedzając takie miasta jak choćby Kraków, Bydgoszcz, Toruń, czy Lublin.

Urząd Miasta w Rzeszowie przywołuje wypowiedź prezydenta Tadeusz Ferenca, który mówi, że do zbudowania lokalnej społeczności potrzebne jest, by to mieszkańcy wiedzieli, że to właśnie oni są najważniejsi, biorą udział w rozwoju miasta i mają na to decydujący wpływ.

Ferenc przypomina, że co roku miasto organizuje ok. 40 spotkań z mieszkańcami na wszystkich rzeszowskich osiedlach.

„Budżet miasta układany jest z pomysłów i potrzeb mieszkańców. Rzeszów ma wspaniałych mieszkańców, którzy identyfikują się z miastem i są dumni, że tu mieszkają” – mówi Tadeusz Ferenc.

Ranking Samorządów zawiera również ocenę tego, jak samorządy radzą sobie z pozyskiwaniem dotacji z Unii Europejskiej. Wykorzystano do tego dane z Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów. W zestawieniu „Europejski Samorząd” Rzeszów uplasował się na piątej pozycji.

Kolejnym rankingiem opublikowanym w „Rzeczpospolitej” był „Innowacyjny Samorząd”. Tutaj stolica Podkarpacia znalazła się na 8. pozycji w kategorii miast na prawach powiatu.

Wskazano również największe w Polsce inwestycje zrealizowane przez samorządy. Z Rzeszowa została wymieniona budowa drogi od ul. Załęskiej do ul. Lubelskiej, w tym most im. Tadeusza Mazowieckiego.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: