7. miejsce zajął Rzeszów w XI edycji Rankingu Samorządów, opracowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Ranking samorządów powstał na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Finansów oraz przesłanych przez poszczególne miasta i gminy. Na tej podstawie kapituła ekspertów pod przewodnictwem byłego premiera Jerzego Buzka, ocenia kondycję poszczególnych samorządów. Ranking ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych gmin w Polsce.

W tegorocznej edycji Rzeszów zajął 7. miejsce. Został doceniony za dużą liczbę nowopowstałych podmiotów gospodarczych oraz wysokie dochody i wydatki w przeliczeniu na osobę. Statystyki te mają swoje odzwierciedlenie w niskiej stopie bezrobocia (ok. 8 proc.) wśród mieszkańców stolicy Podkarpacia.

– Dbałość o finanse miasta przekłada się na poprawę jakości życia jego mieszkańców – poinformował Urząd Miasta w Rzeszowie.

Advertisement

Wybór laureatów odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym wybierane są miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2010–2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Aby wybrać samorządy do drugiego etapu, oceniane były m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych, wartość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na osobę, wskaźnik zadłużenia, dynamika wzrostu dochodów własnych.

Zwycięzcą XI edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” został Gdańsk. Drugie miejsce zajął Kraków, trzecie Wrocław.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama