Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

W Rzeszowie wydaje się najwięcej na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca! To kwota ponad 1500 zł. 

Rzeszów po raz pierwszy wygrał ranking wydatków inwestycyjnych samorządów, który od kilku lat organizuje czasopismo „Wspólnota”. Okazało się, że w stolicy Podkarpacia w latach 2016-2018 na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się 1554,25 zł. To więcej niż w Białymstoku (1539,86 zł), Krakowie (1511,91 zł), Opolu (1463,93 zł), czy Zielonej Górze (1381,7 zł).

Rzeszów w rankingu bierze udział po raz trzeci. Do tej pory nigdy nie udało mu się być liderem. W latach 2014-2016 miasto było na czwartym miejscu, a w latach 2015-2017 na trzecim. 

W rankingu w osobnym zestawieniu ujęto także województwa. Podkarpacie znalazło się na 5. miejscu z wynikiem 157,96 zł. W poprzednich latach było na trzecim i czwartym miejscu. W rankingu „Wspólnoty” pod uwagę brano całość wydatków w ciągu ostatnich trzech lat.

Według Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, bardzo dobry wynik stolicy Podkarpacia to zasługa tego, że w mieście dużo się buduje. – To inwestycje nakręcają naszą gospodarkę, a my dużo budujemy, bo mamy wysoki wzrost liczby mieszkańców. Dla nich powstają budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola, żłobki – wylicza Tadeusz Ferenc.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszów przy ponad 1,5-miliardowym budżecie obecnie wydaje prawie 400 mln zł na inwestycje. Gdy doda się do tego spółki miejskie liczba ta urasta do 700 mln zł. Aktualne zadłużenie miasta to 761 mln zł. 

– Płynność finansowa miasta jest stabilna, a zadłużenie umiarkowane – twierdzi Jacek Mróz, skarbnik miasta. Jego słowa potwierdzają także najnowszy rating amerykańskiej agencji Fitch Ratings, która oceniła finanse miasta na poziomie stabilnym. 

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama