Reklama

Dębina, Nad Rzeszowską Jasiołką, Kukułeczka – to kilka z 16 utworów, jakie znalazły się na najnowszej płycie rzeszowskiej grupy Ratatam. Stare pieśni w nowych aranżacjach wydano z okazji zbliżającego się XVI Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Pomysł nagrania rzeszowskich utworów folklorystycznych w nowoczesnych aranżacjach zrodził się w głowach członków zespołu Ratatam ponad rok temu. Muzycy będąc na koncercie zespołu „Kompaniji” wymieniali spostrzeżenia na temat energii prezentujących się muzyków i odbiorców.

Po kilku dniach doszli do wniosku, że dobrze byłoby spróbować nagrać materiał łączący w sobie rzeszowski folklor oraz muzykę reggae i folk. Ponad pół roku później pojawił się konkretny projekt „Ratatam & Folk Dream Team Śpiewa Rzeszowskie”, który ma promować folklor rzeszowski na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

– Na płycie słuchacze znajdą energiczne aranżacje popularnych rzeszowskich piosenek ludowych, których pierwowzorem stały się nagrania wielu kapel ludowych, zespołów z Rzeszowa i okolic – mówi Paweł Czachur, lider zespołu Ratatam.

Piosenki kojarzące się z ciepłem domu

Płyta zawiera 16 utworów. Znajdują się na niej m.in.: Dębina, Nad Rzeszowską Jasiołką, Kukułeczka, W staromieściu kościół czy Za Las Chłopcy Za Las.

– Spośród kilkuset piosenek, które przesłuchaliśmy, patrząc na ich energię i formę, wybraliśmy kilkadziesiąt, z których później przy pomocy dwóch specjalistów od folkloru Jerzego Dyni i Zbigniewa Stojka wybraliśmy kilkanaście utworów. Niewątpliwie ważnym elementem tych wyborów dla mnie był fakt, że w dzieciństwie przy rożnych okazjach miałem możliwość słuchania tych piosenek śpiewanych przez moje babcie. Dobrze mi się to kojarzyło, z ciepłem domu i radością bycia np. przy okazji imprez rodzinnych – opowiada Czachur.

Aranżacją utworów, nagraniami, masteringiem i produkcją muzyczną zajął się Jurek Czeluśniak, na co dzień basista zespołu. Nad doborem repertuaru i przeprowadzeniem konsultacji muzycznych czuwali Jerzy Dynia, dziennikarz i popularyzator folkloru oraz Zbigniew Stojek.

– W projekcie wykorzystaliśmy istniejące warstwy muzyczne utworów zarejestrowanych wcześniej przez zaproszone do projektu zespoły, a my, dokładając swoje pomysły i aranżacje rytmiczno-melodyjne, staraliśmy się przedstawić tradycyjne piosenki ludowe tak, by stały się bardziej zrozumiałe dla współczesnego słuchacza i mogły być popularyzowane – dodaje Czachur.

Premiera płyty na festiwalu

Los tego materiału nie jest do końca określony. Dzięki dofinansowaniu przez miasto Rzeszów, płyta w pierwotnym wymiarze ma być prezentem dla gości festiwalu i mieszkańców Rzeszowa. Zespół zastanawia się na komercyjnym wydaniem tego materiału, by umożliwić większej ilości odbiorców poznanie tego projektu.

Efektem wielotygodniowej pracy muzyków Ratatam i gości jest płyta audio „Ratatam & Folk Dream Team Śpiewa Rzeszowskie”. Premierę płyty oraz koncert powitalny uczestników XVI Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2014 przewidziano na 25 lipca.

Koncert będzie prezentacją materiału z płyty, która łączy współczesną żywiołowość i energię muzyczną z tradycyjnym brzmieniem muzyki ludowej. Teksty i kompozycje oraz pokazanie różnorodności instrumentalnej muzyków ludowych ma być formą zwrócenia uwagi na dziedzictwo kulturowe, jego piękno i wartości, które zespół chce przybliżyć mieszkańcom Rzeszowa, Podkarpacia i członkom zespołów polonijnych.

Projekt promuje „Dębina”

W koncercie udział weźmie zespół Ratatam (w poszerzonym składzie) oraz przedstawiciele zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i zespołów pieśni i tańca, których piosenki znalazły się na płycie. Koncert rozpocznie się na scenie rzeszowskiego Rynku w piątek o godz. 20:00.

Projekt promowany jest utworem „Dębina” w wykonaniu Ratatam & Resovia Saltans, do którego zespół zrealizował także teledysk. W klipie gościnnie wystąpili: Joanna Ozga – śpiew, Zbigniew Stojek – akordeon, Andrzej Mozgała – cymbały, Grzegorz Łagodziński.

Skład Ratatam: Paweł Czachur – wokal, gitara, kazoo, Barbara Jakubiec –  wokal, Jerzy Czeluśniak – gitara basowa, wokal, akordeon, elektronika, Waldemar Rzeszut – gitary, Grzegorz Nowak – skrzypce, Seweryn Krzysztoń – perkusja.

Zaproszeni goście: Zespół Pieśni i Tańca RESOVIA SALTANS, Zespół Pieśni i Tańca KOMPANIJA, Kapela Ludowa z Lubeni i Zespół Pieśni i Tańca LUBENKA, Kapela Ludowa z Futomy, Zespół Śpiewaczy TWIERDZANIE, Kapela i Zespół Śpiewaczy KALINA z Lutoryża oraz zaprzyjaźnieni muzycy: Stanisław Domarski – saksofony, Andrzej Mozgała – cymbały, Zbigniew Stojek – akordeon, Mariusz Koziołkiewicz – piano Rhodez.

httpv://www.youtube.com/watch?v=axIcARQVbsc

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.