Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Jeszcze z pieniędzy tegorocznego budżetu Rzeszowa ratusz zamierza kupić dwa kolejne samochody służbowe.

W tej chwili Urząd Miasta Rzeszowa ma trzy samochody: forda mondeo z 2015 roku, seata alhambra z 2016 roku i skodę kodiaq z 2018 roku. Najwięcej przejechanych kilometrów ma ford – ponad 230 tys. Pozostałe dwa auta odpowiednio: prawie 200 tys. i 80 tysięcy. 

Z samochodów na co dzień korzystają: prezydent, jego zastępcy, sekretarz, dyrektorzy miejskich wydziałów oraz poszczególnych jednostek organizacyjnych, m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Ratusz zdecydował się na kupno dwóch nowych samochodów jeszcze z tegorocznego budżetu. – W przyszłym roku nie będzie takiej możliwości. Budżet jest tak okrojony, przede wszystkim przez „Polski Ład” – twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Na rządowym „Polskim Ładzie” Rzeszów w 2022 roku straci 110 mln zł. – Potrzebujemy nowych samochodów, cały czas przybywa nam zadań. Potrzebujemy pewnych aut na wyjazdy poza miasto, delegacje do Warszawy – tłumaczy Gernand. 

W zeszłym tygodniu prezydent Konrad Fijołek wracał fordem z austriackiego Klagenfurtu. W trakcie jazdy w samochodzie zaświeciła się kontrolka. Tylko na serwisowanie forda miasto do tej pory wydało już ok. 50 tys. złotych. 

Na kupno nowych samochodów ratusz zamierza przeznaczyć 450 tys. zł. Producent ma je dostarczyć do 360 dni od daty podpisania umowy. Miasto na oferty czeka do 17 grudnia. Wtedy też okaże się, czy zaplanowana kwota wystarczy na kupno aut. 

Wiadomo, że samochody mają być z 2022 roku. W specyfikacji określono, że auta muszą posiadać m.in. 7 poduszek powietrznych, czujniki parkowania do przodu i do tyłu, system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania oraz kamerę cofania. 

Wśród wymogów, jakie miasto stawia producentom, jest też system stabilizujący tor jazdy i wspomaganie hamowania, regulowane przednie pasy bezpieczeństwa z napinaczami, automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory i światła w technologii LED. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama