Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Elektromobilność – to jest teraz w miejskiej modzie. Rzeszowski magistrat, idąc tym tropem, chce kupić dwa służbowe e-samochody. Na ulice mają wyjechać jeszcze w tym roku. 

Ratusz w ubiegłym tygodniu rozpoczął poszukiwania firmy, która dostarczy dla Urzędu Miasta dwa służbowe samochody elektryczne. Pojazdy muszą być fabrycznie nowe, nieużywane, niezarejestrowane i wyprodukowane w 2018 roku. Ponadto, samochody muszą być wyposażone w akumulatory trakcyjne oraz mieć cztery lub pięć drzwi.

Dlaczego miasto tym razem postawiło na e-pojazdy, mimo, że w Polsce elektryki nie są jeszcze popularnym środkiem transportu? – Rzeszów należy do programu elektromobilności i to obliguje nas do zakupu samochodów elektrycznych – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

– Zakup dwóch samochodów elektrycznych jest też związany z ustawą o elektromobilności, która mówi, że do 2025 roku 30 proc. taboru wykorzystywanego przez samorząd musi być elektryczny – dodaje.

Na początek urzędnicy nowe e-samochody będą wykorzystywać do jazdy po mieście, aby sprawdzić ich możliwości. Dopiero później, z uwagi na dość jeszcze w Polsce skromną infrastrukturę do ładowania “elektryków”, będą planowane dłuższe trasy.

Ratusz, póki co, nie chce zdradzać, ile zamierza wydać pieniędzy na dwa nowe e-samochody. – Cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu – wyjaśnia Siwak-Krzywonos.

Można się jednak spodziewać, że ceny “elektryków”, w zależności od marki, będą się wahały między 116,6 tys. zł a 180 tys. zł. Ratusz liczy, że e-samochody w Rzeszowie pojawią się już pod koniec tego roku.

Urząd Miasta obecnie posiada cztery samochody służbowe: 10-letnią KIA carnival o przebiegu 400 tys. km, czteroletniego forda mondeo – 120 tys. km, trzyletniego 7-osobowego seata alhambra – 100 tys. km. Najnowszym nabytkiem ratusza jest skoda kodiaq, która pojawiła się w magistracie w styczniu tego roku.

Miasto za jeden samochód służbowy, z którego korzystają prezydent, jego zastępy oraz pracownicy urzędu, dotychczas płaciło, w zależności od modelu, od 113 tys. zł do 132 tys. zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. Rzeszów News – 4 marca 2016 19:17
    Pisaliście wtedy o zakupie nowego forda mondeo za 113.000 zł więc jakim cudem piszecie że on ma teraz 4 lata ?
    URZĘDNICY DO MPK ! Zrobili nam bus pasy to niech sami pokażą że jeżdżą MPKami !

  2. Doskonale. Teraz wiem, że dodatkowe 10 groszy na paliwie nie pójdzie na marne.
    Ja już przesiadłem się na rower w ramach wspierania elektro- mobilności:)

Comments are closed.