Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Obiekt ma przeszło 30 lat, jest w opłakanym stanie i obecnie nikt z niego nie może korzystać. Pływalnia przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie zostanie gruntownie wyremontowana.

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji i wykonanie prac budowlanych na krytej pływalni przy ul. Matuszczaka, gdzie trenuje m.in. Andrzej Rzeszutek, który w 2016 roku miał jechać do Rio de Janeiro na Olimpiadę.

Przypomnijmy, że pierwotnie pierwszy przetarg ogłoszono jeszcze w lutym 2016 roku z założeniem, że 30-letni obiekt zostanie odnowiony do połowy roku 2017.

Nic z tych planów jednak nie wyszło, ponieważ przetarg unieważniono. Dlaczego? Bo wówczas miasto zaplanowało wydać na inwestycję nie więcej jak 5 mln zł, a propozycje firmy Skanska (15 mln zł) i konsorcjum firm Marcom z Tarnowa i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa z Dębna (12 mln zł) oferowały za swoje usługi nawet trzykrotnie większe pieniądze.

Koncepcja na pływalnię przy ul. Matuszczaka zmieniła się w marcu 2017 roku, gdy wiceprezydent Stanisław Sienko, wrócił z Ministerstwa Sportu. – Gdy zdecydujemy się na budowę nowego obiektu, ministerstwo w połowie dofinansuje inwestycję – ogłosił wówczas Sienko.

Prezydent Tadeusz Ferenc nie tylko taki pomysł zaakceptował, ale zamarzył mu się nawet taki basen, jak w Arłamowie. Ratusz zlecił wykonanie ekspertyzy budowlanej, która miała wykazać, czy obiekt pływalni da się wyremontować. Ekspertyza wykazała, że tak, dlatego miasto wróciło do swojego pierwotnego planu – nie burzymy, a remontujemy. 

Na zlecenie miasta ma być wykonana nowoczesna kryta pływalnia, pełniąca rolę profesjonalnego zaplecza treningowego dla potrzeb skoków do wody, a także organizacji imprez na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Basen będzie miał 29 metrów długości i 25 m szerokości, niecka ma mieć od 1,8 m do 5 m głębokości. Ponadto w obiekcie znajdą się sauna, pomieszczenie socjalne dla trenerów, fizjoterapii oraz administracyjne. Nie zabraknie też pomieszczenia na deski oraz sali konferencyjnej.

Projekt ma również uwzględnić miejsce dla dziennikarzy i komentatorów sportowych oraz widownię na minimum 200 osób.

Na potrzeby skoczków zostanie wybudowana sala gimnastyczna, która ma być wyposażona m.in. w suchy basen o głębokości 4 m oraz jama o głębokości 1,2 m, maty batutowe, materace asekuracyjne, drabinki gimnastyczne, materace pod trampoliny, rozgrzewkowe, ścieżkę akrobatyczną, liny do podciągania. Ponadto, na terenie pływalni ma być też siłownia.

Dotychczas „suche treningi” sekcji skoków do wody odbywały się na sali gimnastycznej Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Ale w 2017 r. salę przebudowano i treningi w niej skoczków stały się niemożliwe. 

Ważnym elementem rozbudowy pływalni przy ul. Matuszczaka jest nowa wieża do skoków do wody. Maksymalna miała 5 metrów wysokości. Po przebudowie basenu trampoliny będą miały wysokość 1 m i 3 m, a wieże 5 m, 7,5 m i 10 m. Po obu stronach ma się znajdować 7 wież dla sędziów.

Na terenie pływalni będą się mogły odbywać także zajęcia nurkowania, piłki wodnej, pływania synchronicznego.

Modernizacja pływalni zakłada także inwestycje na zewnątrz obiektu: wymianę chodników, zaprojektowanie parkingu dla samochodów osobowych i autokarów. Pływalnia będzie dostępna również osób niepełnosprawnych. 

Remont obiektu szacowany jest na 8 mln zł. Ratusz chce część pieniędzy zdobyć z Ministerstwa Sportu. Termin rozpoczęcia robót na razie nie jest znany.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama