Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Składa się ona z liści, drobnej kory oraz kwasów humusowych i fulwowych. Mieszanka sprawi, że ponad 250-letni platan klonolistny będzie w lepszej kondycji.

Platan klonolistny jest najcenniejszym drzewem pomnikowym w Rzeszowie. Rośnie na skwerze przy ul. Zamkowej. Drzewo ma 30 m wysokości, a obwód pnia wynosi 4,6 m. W 2008 roku platan został zaatakowany przez chorobę grzybową, drzewo wymagało dodatkowego nawadniania, nawożenia i napowietrzania korzeni.

W 2017 roku ratusz chciał oświetlić platana, ale nie zgodzili się na to mieszkańcy, którzy myśleli, że miasto chce wyciąć drzewo. Aby nie eskalować konfliktu, ratusz „świetlnego węża”, na którym było 16 tysięcy małych żarówek, przeniósł na jedno z drzew przed głównym wejściem do kościoła farnego.  

W ostatnich dniach platan po raz kolejny został poddany „rehabilitacji”. Jak poinformował Urząd Miasta Rzeszowa, pod okapem korony drzewa przeprowadzono prace pielęgnacyjne. Polegały na przemieszaniu warstwy gleby na głębokości do 10 cm z mieszanką składająca się z liści, z dodatkiem drobnej kory i kwasów humusowych i fulwowych.

– Zastosowane składniki przekształcone zostaną w nawóz, który odżywi drzewo, poprawi jakość gleby oraz wesprze procesy fotosyntezy – poinformował rzeszowski magistrat. Prace pielęgnacyjne platana przeprowadzono na podstawie opracowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ekspertyzy dendrologicznej.

Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama