Reklama

17 marca organizowany po raz pierwszy Festiwal Świętego Patryka uświetni obchody narodowego święta Irlandii w Polsce. Z tej okazji w Rzeszowie na zielono zaświeci ratusz.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest na całym świecie – od Sydney, przez Tokio, aż po Nowy Jork organizowane są różne festiwale, a znane obiekty podświetlane są na zielono. Również Polska bierze udział w obchodach Dnia Świętego Patryka.

W tym roku organizowany po raz pierwszy Festiwal Świętego Patryka skupi wydarzenia odbywające się w różnych zakątkach Polski, a polskie miasta dołączą do zabawy podświetlając na zielono znane miejsca.

Dziewięć polskich miast z okazji Dnia Świętego Patryka podświetli na zielono słynne obiekty. Wraz z Koloseum w Rzymie, Bazyliką Sacré-Coeur w Paryżu, Pomnikiem Chrystusa w Rio de Janeiro oraz wieloma innymi znanymi miejscami na całym świecie staną się częścią projektu Global Greening.

Rzeszów jest wśród polskich miast, które przyłączają się do obchodów św. Patryka. Wieczorem na zielono zaświeci ratusz.

Siła przyjaźni i partnerstwa

– Dzień Świętego Patryka to prezent, jaki Irlandia podarowała światu. Jestem zachwycony, że tak wiele miast w całej Polsce dołączy do tegorocznych obchodów. Podświetlenie na zielono najbardziej znanych obiektów w Polsce pokazuje siłę przyjaźni i partnerstwa pomiędzy Irlandią a Polską – powiedział Gerard Keown, Ambasador Irlandii.

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii. Sama postać świętego przysłużyła się mieszkańcom kraju w V wieku. Wtedy to św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo. Jak głosi legenda, święty za pomocą koniczyny tłumaczył im dogmat Świętej Trójcy. Jego wspomnienie obchodzimy 17 marca.

Tego dnia z Irlandczykami chętnie świętują też inne narody w ramach Festiwalu Radości. Najbardziej popularną formą współudziału w wydarzeniu są świecące na zielono najważniejsze obiekty architektoniczne w miastach.

W Polsce dla Irlandii na zielono zaświecą dzisiaj budynki w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Kielcach oraz Rzeszowie.

Do akcji można przyłączyć się również samemu, wystarczy podświetlić swój dom na zielono. Amatorzy fotografii mogą sobie natomiast zrobić zdjęcie w świątecznym kolorze i dodać je na Facebooka lub Twittera z hasztagiem #GoGreen4PatricksDay.

Irish Pub świętuje

Z okazji dnia św. Patryka moc atrakcji przygotował także rzeszowski Irish Pub (ul. 3 Maja), który 14. urodziny świętował będzie aż do niedzieli. Dzisiaj w pubie zagra zespół The Louders. Przez trzy pierwsze dni odbywać się będzie karaoke, konkursy z nagrodami, m.in. irlandzki młotek, narta, bingo, irish quiz, picie piwa na czas. Oczywiście, będzie serwowane zielone piwo.

W drugi dzień (18 marca) w Irish Pubie odbędzie się koncert The Jet-Sons, a w sobotę zagra The Harpagans. Losowanie głównych 14 nagród zaplanowano na niedzielę na godz. 21:00. W niedzielę zostaje także zniesiona dla klientów granica wieku 21 lat. Młodsi mogą przebywać w Irish Pubie do godz. 20:00.

Relacje polsko-irlandzkie

Kontakty Polski z Irlandią są bardzo dynamiczne i cały czas się rozwijają. W 2015 roku wymiana handlowa pomiędzy oboma krajami wzrosła o 23 proc. i osiągnęła wartość 2,9 mld euro rocznie.

Połączenia pomiędzy Polską a Irlandią też mają się doskonale – w ostatnim roku liczba podróży lotniczych wzrosła o 10 proc. do ponad 800 tysięcy rocznie. Co tydzień odbywa się 55 lotów z Dublina, Shannon i Cork do 11 polskich miast.

W Irlandii mieszka około 150 tys. Polaków, a polski jest najczęściej używanym językiem obcym na Zielonej Wyspie.

Aby pokazać pozytywny wkład, jaki polska społeczność wnosi w życie kraju, w marcu 2015 r. rząd Irlandii zorganizował Festiwal Polska Éire, którego druga edycja planowana jest na maj br.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: