Nieswoiste Zapalenie Jelit to choroba, która dotyka najczęściej ludzi młodych. To właśnie dla nich już w czwartek (19 maja) rzeszowski ratusz zaświeci na fioletowo. Happening zostanie połączony z akcją informacyjną, wykładami oraz piknikiem rodzinnym.

Nieswoiste Zapalenie Jelit to grupa przewlekłych chorób zapalnych układu pokarmowego. Jej najczęstszym objawem są przewlekłe biegunki, które nie tylko wykańczają organizm, ale też znacznie komplikują życie. Chorzy, cierpiący na NZJ nawet dwadzieścia razy dziennie muszą korzystać z toalety.

Okazuje się, że na tę chorobę narażeni są najbardziej młodzi ludzie, między 20. a 40. rokiem życia. Przyczyny choroby nie są do końca znane, zatem nie można jej w pełni wyleczyć. Dzisiejsza medycyna zna jednak skuteczne metody na kontrolowanie przebiegu choroby.

Nieleczone Nieswoiste Zapalenie Jelit może doprowadzić do poważnych powikłań, jak chociażby perforacja jelita, choroby stawów, skóry, oczu, czy wątroby. Wstydliwe objawy NZJ powodują, że świadomość społeczna problemu jest znikoma, dlatego też fundacja J-elita wspiera chorych jak może.

Już czwartek (19 maja) o 19:00, dzięki J-elita, ratusz na rzeszowskim Rynku zaświeci dla chorych na NZJ na flotowo. Razem z happeningiem zostanie połączona akcja informacyjna na temat przewlekłych chorób związanych z układem pokarmowym.

Jednak to nie wszystko, ponieważ J-elita organizuje 4 czerwca (sobota) cykl wykładów oraz piknik rodzinny dla wszystkich zdrowych, chorych, sympatyków oraz rodzin z dziećmi. W programie przewidziane są prelekcje dr Karoliny Radwan, która wygłosi referat pt. „Nowe nadzieje w nieswoistym zapaleniu jelit”.

Z kolei dr Marta Głuszek-Osuch opowie o roli psychoterapii w radzeniu sobie z chorobą, a lekarka Ewelina Bartosiewicz wyjaśni, jak można spędzić wakacje chorując na NZJ.

Po części naukowej rozpocznie się rodzinny piknik, podczas którego będzie można  porozmawiać z psychologiem i wolontariuszami z grupy wsparcia oraz zmierzyć sobie ciśnienie.

Wśród atrakcji pojawią się również pokazy pierwszej pomocy oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Łańcut”. Dla maluchów natomiast organizatorzy przygotowali smakołyki w postaci waty cukrowej, zjeżdżalnie oraz klauna.

Pojawi się również animator, który zapewni najmłodszym wyśmienitą zabawę, podczas której odbędzie się pokaz baniek mydlanych oraz wiele gier, zabaw i konkursów. Pamiątką z tego spotkania będzie również malunek na twarzy, który fachowo wykonają animatorzy zabawy.

Wykłady oraz piknik odbędą się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 (ul. Lwowska 60) od godz. 9:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama