Reklama

Około 370 bezpłatnych miejsc parkingowych udostępniono w centrum Rzeszowa. Taką decyzję podjął prezydent Tadeusz Ferenc.

O udostępnieniu darmowych parkingów w poniedziałek napisały dwa rzeszowskie dzienniki: Gazeta Wyborcza i Nowiny. Argumenty Tadeusza Ferenca są takie, że miasto na płatnej strefie parkowania, która zaczęła w Rzeszowie działać od 4 stycznia, nie chce zarabiać, a decyzja o udostępnieniu bezpłatnych parkingów jest ukłonem wobec kierowców, by jeszcze łatwiej im było znaleźć miejsca parkingowe.

Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie, która zarządza strefą parkowania, mówi, że darmowe parkingi wyznaczono przy firmie Elektromontaż przy ul. Słowackiego (70 miejsc), przy ratuszu (40), przy ul. Okrzei (30), Pułaskiego niedaleko Rzeszowskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji (90), ul. Szpitalnej i Warzywnej (20), Fredry (40), Bożniczej (60).

– Razem jest ok. 370 miejsc – mówi Jerzy Tabin. – Liczba miejsc płatnych i bezpłatnych nie jest zachwiana. Po tygodniu funkcjonowania strefy widzimy, że spełniła ona swoją rolę. Kierowcy mają, gdzie zaparkować. Zobaczymy, jak będzie za miesiąc, dwa, czy za pół roku. Być może trzeba będzie wprowadzić jakieś zmiany. Na dzisiaj nie ma takiej potrzeby – dodaje Tabin.

Decyzja o udostępnieniu kierowcom bezpłatnych miejsc parkingowych jest już kolejną, z której mogą się cieszyć kierowcy. Zanim strefa zaczęła działać, ratusz postanowił o obniżeniu stawek za godzinę parkowania i wysokości miesięcznych abonamentów – z 250 do 200 zł w podstrefie niebieskiej i z 200 do 120 zł w podstrefie pomarańczowej.

Dotychczas abonament wykupiło ok. 1300 osób, z czego dwie trzecie w podstrefie niebieskiej, czyli w ścisłym centrum Rzeszowa, gdzie płatnych miejsc parkingowych jest ponad 1600. W podstrefie pomarańczowej jest ich ok. 800.

Za pierwszą godzinę parkowania w podstrefie niebieskiej kierowcy płacą 2 zł, za drugą 2,4 zł, za trzecią 2,8 zł, za czwartą 2 zł. Każda kolejna również 2 zł. Godzina za parkowanie w podstrefie pomarańczowej wynosi 1,5 zł.

Płatna strefa działa od poniedziałku do piątku (dni powszednie) od godz. 9:00 do 17:00.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama