Zdjęcie: Google Maps
Reklama

Jak inwestować, to w najmłodszych – z takiego założenia wyszedł ratusz, który oddał deweloperowi starą, zabytkową kamienicę przy alei Piłsudskiego w Rzeszowie. W zamian przy ul. Architektów powstanie miejski żłobek. 

Miasto w 2017 roku postanowiło, że wyremontuje ponad 100-letnią kamienicę przy al. Piłsudskiego 5. Szybko się jednak okazało, że z tego pomysłu niewiele wyjdzie, mimo, że wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej inwestycji.  Dlaczego? Bo koszty remontu sięgały nawet 7 mln zł. Ratusz uznał więc, że to się nie opłaca i z remontu zrezygnował. 

W maju br. urzędnicy doszli do wniosku, że obskurną kamienicę należy sprzedać. Zrodził się jednak problem. Okazało się, że w kamienicy mieszkają trzy rodziny, a z lokatorami obiektu sprzedać nie można. Miasto problem szybko rozwiązało. – Rodziny otrzymały już mieszkania komunalne – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Początkiem grudnia br. ratusz poszedł o krok dalej i podjął decyzję o zamianie lokali z Developresem. Rada Miasta Rzeszowa zgodę na to wyraziła na sesji 3 grudnia. Miasto oddało deweloperowi starą zrujnowaną kamienicę o powierzchni 800 m kw., w zamian dostało cały parter w nowiutkim bloku przy ul. Architektów na osiedlu Zawiszy Czarnego o powierzchni 880 m kw. 

– Biegły rzeczoznawca, wybrany w konkursie, wartość kamienicy wycenił na 1 mln zł, zaś lokalu przy ul. Architektów na 5 mln zł. To oznacza, że będziemy musieli dopłacić deweloperowi 4 mln zł – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Ratusz twierdzi, że opłacalny interes, szczególnie, że lokal, który przejął od dewelopera, ma zostać przeznaczony na żłobek. – Os. Zawiszy Czarnego już od jakiegoś czasu prosiło o placówkę dla najmłodszych mieszkańców Rzeszowa. Zamiana lokalami jest tańsza i szybsza niż budowa żłobka od nowa, bo to koszt w granicach 5-6 mln zł – słyszymy w magistracie.

Ratusz przewiduje, że nowy żłobek zostanie uruchomiony już w czerwcu 2020 roku. Placówka będzie w stanie przyjąć 126 dzieci. Po stronie dewelopera będzie przygotowanie lokalu na potrzeby maluchów, z kolei ratusz będzie musiał zainwestować w odpowiednie wyposażenie.  A co się stanie z zabytkową kamienicą? Plany Developresu nie są znane. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: