Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Pula Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok nie zostanie zwiększona do 10 mln zł. Na pocieszenie ma być aplikacja, która ułatwi śledzenie zwycięskiego projektu.

Zwiększenie puli RBO z dotychczasowych 7,65 mln zł do 10 mln zł obiecywał w tamtym roku Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, podczas spotkania z mieszkańcami osiedli Wilkowyja i Pobitno. Tzw. “Tour de Ferenc” rozpoczął się wyjątkowo pod koniec lipca i już wtedy mówiono, że ma to związek z kampanią wyborczą. Tadeusz Ferenc składał mieszkańcom różne obietnice, m.in. zwiększenie puli RBO. 

Deklarację prezydenta potwierdził później Wiesław Buż, radny Rozwoju Rzeszowa, a jednocześnie szef doraźnej Komisji ds. RBO. Buż w najbliższych dniach planował się wybrać do Tadeusza Ferenca, by potwierdzić, czy miasto wywiąże się z przedwyborczych obietnic. Dzisiaj już wiemy, że nie. 

– Był taki zamiar, ale potem sytuacja się zmieniła, gdy przyszedł moment układania budżetu. Potrzeba na to, na to i na to… Budżet nie jest z gumy. Nie da się go rozciągnąć – mówi nam dziś Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Obecnie na I kategorię, która obejmuje budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej przeznaczane jest 4 mln zł, wartość jednego zadania wynosi maksymalnie 1 mln zł. II kategoria to projekty osiedlowe, na które przeznaczano dotychczas 2,9 mln zł, z czego jeden nie mógł przekraczać 180 tys. zł.

Ostatnia kategoria to działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym. Do tej pory na tę część RBO przeznaczano 600 tys. zł, a wartość jednego zadania wynosiła nie więcej jak 50 tys. zł. Ponadto, dodatkowe 150 tys. zł dostawało jeszcze osiedle, które wykazywało się największą aktywnością w trakcie głosowania.

Brak zwiększenia puli RBO nie oznacza, że nic się nie zmieni w jego najnowszej siódmej już edycji. Komisja, która już rozpoczęła prace nad RBO 2020, szykuje małą rewolucję przy składaniu wniosków. Do tej pory można było to robić w formie papierowej oraz przez internet. Podobnie wyglądało głosowanie. Teraz komisja chce wprowadzić specjalną aplikację.

– Dzięki niej lider projektu będzie mógł śledzić swoją inicjatywę od momentu złożenia wniosku, przez późniejsze głosowanie, aż po realizację. Do tego na jakim etapie jest dany projekt będzie miała dostęp też komisja ds. RBO. Dzięki temu komisja będzie mogła szybko reagować, gdy pojawią się np. opóźnienia w realizacji – wyjaśnia Wiesław Buż.

Taka zmiana nie oznacza, że nie będzie można w dalszym ciągu składać wniosków w dotychczasowej formule. – Niemniej jednak ci, którzy zdecydują się na składanie wniosków przez aplikację nie zostaną z tym sami. Będą oni mogli na każdym etapie projektu liczyć na wsparcie informatyczne ze strony miasta – wyjaśnia szef komisji ds. RBO.

Aplikację będzie można pobrać ze strony bip.erzeszow.pl/konsultacje-spoleczne/rzeszowski-budzet-obywatelski

W planach jest także wydłużenie czasu realizacji zadań w I i II kategorii, gdzie zgłaszane są inwestycję ogólnomiejskie i osiedlowe. – Czasami jest kłopot z realizacją inwestycji w ciągu jednego roku, więc komisja takie projekty musi wówczas odrzucać, dlatego pojawił się pomysł, aby czas realizacji wydłużyć do dwóch lat – tłumaczy Buż.

Wydłużenie czasu najprawdopodobniej nie obejmie kategorii III, gdzie zgłaszane są głównie wydarzenia kulturalne, które są zazwyczaj maksymalnie kilkudniowe. Komisja ds. RBO chce także, aby listę z projektami do głosowania opublikowano jeszcze przed wakacjami. Lato ma być czasem, gdzie projekty są promowane wśród mieszkańców. Pod koniec września miałoby się odbyć głosowanie.

– Czy taki terminarz uda się zrealizować, tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno będzie to trzeba skonsultować ze skarbnikiem miasta, która wówczas określi, czy wystarczy czasu na to, aby zwycięskie zadania wpisać do projektu budżetu na 2020 rok – wyjaśnia szef Komisji ds. RBO.

Jeśli masz pomysł na to, jak udoskonalić jeszcze RBO 2020, koniecznie przyjdź na spotkanie z Komisją ds. RBO, które odbędzie się w ratuszu 14 lutego (czwartek) o godz. 17:00. Swoje propozycję zmian można składać także mailowo brm@erzeszow.pl lub osobiście w Biurze Rady Miasta Rzeszowa (al. Pod Kasztanami 8).

Termin składania wniosków do RBO 2020 nie jest jeszcze znany. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

 1. CO Z ZADASZENIEM NA SKATEPARKU? PROJEKT ZREALIZOWANY W 2015R Z RBO ZA PRAWIE MILION ZLOTYCH A JUZ DRUGI ROK Z RZEDU NIE ZOSTAJE REALIZOWANY. FERENC WYPAD DO DYMISJI KONIEC JUZ BLISKO

 2. 10/10 Panie Bilbo!

  Cóż tam obietnice, komisja stworzyła aplikację która odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. Można by rzec, że jest to aplikacja na skalę jej możliwości! I to nie jest jej ostatnia aplikacja!!!

 3. 10/10 Panie Bilbo!

  Cóż tam obietnice, komisja stworzyła aplikację która odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. Można by rzec, że jest to aplikacja na skalę jej możliwości! I to nie jest jej ostatnia aplikacja!!!

 4. Bardzo chciałbym wiedzieć jak idą postępy w projektowaniu kolejki nadziemnej?
  Czy jakieś kroki poczyniono w sprawie tych obiecanych bezkolizyjnych skrzyżowań?

 5. Dzieciakom obiecywal balon na zime nad skateparkiem. Wstyd by tak zaniedbywac mlodsze pokolenie, które tam spedza aktywnie czas i rozwija pasje. Wstyd by byc prezydentem i rzucac slowa na wiatr. Lepiej bedzie postawic nowy termometr nad ulica lub cos innego co do zycia wnosi tyle co prawie nic aniżeli, dotrzymac swoich obietnic Panie Ferenc czyz nie? 🙂

 6. Tak głosowałbym dopóty dopóki nie będzie jakiegoś chociaż odrobinę godnego uwagi kandydata. Żeby przegrać trzeba mieć z kim.

 7. Ilu z wyborców Tadeusza Ferenca wierzy jeszcze w jego przedwyborcze obietnice?
  Zagłosowalibyście na niego powtórnie?
  Nie czujecie się nabici w butelkę?

Comments are closed.