Reklama

Zarząd województwa podkarpackiego przyjął finalną wersję Regionalnego Programu Operacyjnego dla Podkarpacia na lata 2014-2020. Do wydania będzie ponad 2,2 mld euro.

Dokument w czwartek zostanie wysłany do Brukseli. Tam poddany będzie negocjacjom.

– Ten program różni się od wersji podstawowej. 11 powiatów będzie miało specjalnie dedykowaną kwotę około 80 milionów euro na poprawę swojej trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej. W tych 11 powiatach jest bardzo duże bezrobocie, jest ograniczenie, jeżeli chodzi o infrastrukturę usług publicznych, mamy braki związane ze sprawami społecznymi i taką interwencję musimy do tych powiatów skierować – mówi o finalnej wersji RPO WP marszałek Władysław Ortyl.

W tej chwili wszelkie kolejne zmiany będą musiały być uzgadniane z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju i  być przyjmowane przez zarząd województwa poszczególnymi, odrębnymi uchwałami.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego jest również specjalna pula pieniędzy na budowę i rozwój istniejących już żłobków.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Myślę że są ważne, jako element rozwoju i poprawy naszej demografii. Doprecyzowaliśmy już wszystkie rzeczy związane ze wskaźnikami, z efektami, które ma ten program ma z sobą nieść na lata 2014-2020. W tej chwili czekamy na uwagi do tego programu i przygotowujemy się do negocjacji z Unią Europejską, ale już pracujemy nad kolejnymi dokumentami, bo jest potrzebne uszczegółowienie, potrzebne są zasady wdrażania, wszelkiego rodzaju regulaminy, regulacje, które z tym się wiążą. Pracy jest więc naprawdę dużo – mówi marszałek Ortyl.

Wstępny plan zakłada, że negocjacje z Komisją Europejską odbyłyby się do końca lipca 2014 r. Ale może być tak, że okres urlopów w KE spowoduje, że termin zakończenia negocjacji byłby przesunięty na wrzesień. – O pierwszych konkursach możemy myśleć od przyszłego roku, ale będziemy chcieli dokonać naboru na Listę Projektów Kluczowych – uzupełnia marszałek.

Podkarpacie w latach 2014-2020 w ramach RPO otrzyma ponad 2,2 mld euro. To znacznie więcej niż w minionej perspektywie finansowej w latach 2007-2013. Wtedy do podziału było 1,136 mld euro.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama