Pokaz rekonstruktorski pt. „Chrzest Polski”, pokazy musztry paradnej i gimnastyki, degustacja regionalnych kulinariów – to część atrakcji 2. edycji Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego, który odbędzie się w czwartek w Rzeszowie.

Kongres to jednodniowa impreza o charakterze wielkiego spotkania grup formalnych i nieformalnych zajmujących się propagowanie i animowanie kultury regionu podkarpackiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, jak i sam UR, a ponadto szereg stowarzyszeń, grup nieformalnych oraz instytucji kultury i nauki związanych z Podkarpaciem.

Podczas II Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego, wzorem zeszłego roku, dokonana zostanie prezentacja wszystkich tych grup, które zadeklarowały się wziąć udział w imprezie.

W tym roku prezentować się będzie około 100 towarzystw, stowarzyszeń, grup rekonstruktorskich, muzeów, kół i zarządów z całego województwa, których celem na co dzień jest propagowanie walorów kulturalnych, dziejowych i tradycji regionu, jak i własnych miast i miejscowości.

W czwartek (19 maja) odbędzie się pokaz rekonstruktorski pt. „Chrzest Polski” autorstwa Drużyny Grodu Horodna z Rzeszowa. Będzie to nawiązanie do rocznicy 1050-lecia roku 966, która to przypada na 2016 rok.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Co najistotniejsze i łączące całą ideę II Kongresu, zorganizowana będzie sesja podzielona na 6 sekcji tematycznych, w których poprowadzona będzie dyskusja na temat działalności poszczególnych stowarzyszeń i grup z Podkarpacia. Podczas niej będzie możliwość zapoznania i wymienienia się doświadczeniami w prowadzeniu stowarzyszeń jak i propagowania celów statutowych poszczególnych grup i towarzystw regionalnych.

Kongresowi towarzyszyć będzie bogaty program z wieloma atrakcjami, m.in. pokazy musztry paradnej i gimnastyki, występy zespołów folkowych, wystawy eksponatów muzealnych, ponadto prezentować się będą regionalne wydawnictwa, ale co najważniejsze, własne stoiska będą mieli wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia. Odbędzie się też degustacja regionalnych kulinariów.

Kongres rozpocznie się o godz. 9:00 w budynku rektoratu oraz na dużej auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al Rejtana 16c.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama