Reklama

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ma coraz więcej pasażerów. 2014 rok dla lotniska okazał się rekordowy.

Według danych na koniec sylwestrowego dnia w Jasionce obsłużonych zostało niecałe 601 tys. podróżnych – o ponad 2-procent więcej niż w 2013 r. Wtedy podrzeszowskie lotnisko przyjęło 589 tys. pasażerów.

Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. więcej w porównaniu z 2013 r., kiedy z lotniska przewieziono 609 ton towarów. W tym roku 1111 t.

– Perspektywy wzrostu tonażu obsłużonych ładunków cargo są jeszcze bardziej zachęcające w związku z coraz częstszymi wizytami dużych samolotów frachtowych, jak AN-124 Rusłan czy Boeing B747F – informuje Łukasz Sikora, rzecznik prasowy lotniska w Jasionce.

Będzie remont drogi startowej

– Niezmiernie cieszymy się z tegorocznego wyniku, zarówno pasażerskiego, jak i cargo – nie kryje zadowolenia prezes lotniska Stanisław Nowak.

Podkreśla też, że rezultat byłby jeszcze lepszy przy spełnieniu kilku warunków.

– Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem – dodaje Nowak.

Zaznacza również, że podwyższenie kategorii ILS w Jasionce wiąże się z planowaną od kwietnia 2015 r. modernizacją nawierzchni drogi startowej. Inwestycja ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla rosnącego ruchu lotniczego. Remont drogi startowej finansowy będzie przez port i samorząd województwa.

– Zainstalowane zostanie również oświetlenie pasa startowego, zgodne ze standardami II kategorii ILS – wyjaśnia prezes lotniska.

System ILS kategorii II umożliwia wykonanie podejścia do lądowania przy widoczności do 30 metrów oraz widzialności wzdłuż pasa startowego do 350 m. Obecny w Jasionce system ILS kategorii I pozwala na lądowanie, gdy wskaźniki wynoszą odpowiednio 60 m i 550 m.

Czego nie udało się zrobić?

Stanisław Nowak podkreśla także, że nie wszystkie plany związane ze wzrostem ruchu pasażerskiego udało się w mijającym roku zrealizować.

– Poprzez zmiany we flocie Ryanair i zbyt małą ilość samolotów przewoźnika, „wypadły” nam z siatki popularne połączenia m.in. do Girony i na Sycylię, nad których przywróceniem nieustannie pracujemy – mówi Stanisław Nowak.

– Bez sukcesu, chociaż na szczęście także bez strat finansowych dla lotniska, okazał się też dla nas projekt pod nazwą 4YOU Airlines, który upadł, a nam nie pozostawało nic innego jak odstąpienie od zawartej z tym podmiotem umowy – dodaje szef Jasionki.

Przyszłoroczne perspektywy są, zdaniem Stanisława Nowaka, całkiem obiecujące.

– Niemal na pewno, o ile nic nieprzewidzianego się nie wydarzy, wzrośnie nam liczba pasażerów Lufthansy i Ryanair’a. W pierwszym przypadku przewoźnik zdecydował o wprowadzeniu większego samolotu i od lutego wraca do rozkładu z dwoma rotacjami do Frankfurtu dziennie. Z kolei irlandzka linia powiększyła już od wiosny liczbę połączeń z Londynem z 10 do 12 tygodniowo. Przy utrzymaniu siatki połączeń Eurolotu (Rzym i Paryż) oraz PLL LOT do Warszawy, powinno zakończyć się to dla nas wynikiem dodatnim – twierdzi Nowak.

Istnieją szanse, że na wiosnę z Jasionki będą uruchomione nowe połączenia, ale o szczegółach kierownictwo portu jeszcze nie może mówić.

Gdzie można latać z Jasionki?

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć do: Frankfurtu (2 razy dziennie w dni powszednie, od lutego 2015), Warszawy (4 rejsy dziennie), Londynu (12 połączeń tygodniowo od marca 2015 na lotniska w Stansted i Luton), a także do: Manchesteru, Paryża, Rzymu (od marca 2015), Bristolu, East Midlands, Dublina oraz Oslo.

Połączenia obsługują: LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Eurolot. Sezonowe kierunki czarterowe to Bułgaria (Burgas), Egipt (Sharm-el-Sheik, Hurghada), Grecja (Heraklion i Kos), Tunezja (Monastir, Enfidha i Djerba) oraz Turcja. O wakacje z wylotem z Rzeszowa warto zapytać swoje najbliższe biuro podróży.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama