Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2025 rok wyższy niż tegoroczny. We wtorek zgodzili się na to miejscy radni. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 15 mln 700 tys. zł.

– To wspaniała informacja dla mieszkańców Rzeszowa – mówiła jeszcze przed głosowaniem radna Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Maciechowska. – Bardzo dobry krok, doceniamy – dodał radny Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Kotula.

W tegorocznym Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim jest 9,4 mln zł. W przyszłorocznym będzie o 6 mln 300 tys. więcej. Zwiększono pulę na projekty osiedlowe z 6 mln 400 tys. zł do 12 mln 700 tys. zł.

Niebywały wzrost 

O większych pieniądzach dla osiedli mówili podczas kampanii radni proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa. Proponowali wówczas dla każdego z 33 osiedli po 400 tys. zł.

Ostatecznie stanęło na tym, że po 300 tys. zł dostaną osiedla, które mają do 2 tys. mieszkańców, a 400 tys. zł będzie dla tych powyżej 2 tys. mieszkańców.

– To jest wzrost niebywały – chwalił prezydenta Rzeszowa radny KO Mateusz Maciejczyk. – Teraz każde osiedle będzie miało zagwarantowaną realizację zadań. I to nie jednego, ale kilku. Żadne nie będzie poszkodowane – podkreślał.

W Rzeszowie jest pięć osiedli do 2 tys. mieszkańców i 28 osiedli, na których mieszka więcej niż 2 tys. osób.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na ogólnomiejskie projekty, tak jak i ostatnich latach, przeznaczono 2 mln zł. Utrzymano również kwotę na przedsięwzięcia kulturalne i sportowe, czyli 1 mln zł, z zastrzeżeniem, że wartość jednego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł.

Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą RBO na 2025 rok.

 

Od 30 lipca zgłaszanie projektów

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły od 30 lipca do 18 sierpnia. Projekty będą weryfikowane od 19 sierpnia do 6 września.

9 września zostanie opublikowana lista projektów dopuszczonych do głosowania. Później będzie tydzień na zgłaszanie skarg, a głosowanie rozpocznie się 23 września i potrwa do 13 października. Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 18 października.

RBO istnieje od 2014 roku, zaczynał się od kwoty 5 mln zł.

(PAP, RzN)

redacja@rzeszow-news.pl

Reklama