Reklama

Miasto ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej, potrzebnej do przebudowy rzeszowskich deptaków: ul. 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej.

Chętni do wzięcia udziału w przetargu, na złożenie ofert mają czas do 16 czerwca. O ile oczywiście uda się tego terminu dotrzymać. Specyfikacja zamówienia jest dosyć skomplikowana i bardzo szczegółowa. Ewentualni oferenci mogą się po prostu nie zdążyć z przygotowaniem dokumentacji.

Najpierw inwentaryzacja instalacji

O tym, że rzeszowskie deptaki mają zostać przebudowane, wiadomo właściwie już od ubiegłego roku.

– Było to już konieczne. Zaczęły się pojawiać zapadliska. Po deszczu były kałuże – tłumaczył Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta.

Zadanie nie jest jednak takie proste. Poprzedni remont deptaków, wykonany kilkanaście lat temu, nie był przeprowadzony tak gruntownie, jak ma się to stać teraz.

Oprócz zmiany ich wyglądu, postanowiono m.in. wymienić wszystkie instalacje pod nimi biegnące. To z kolei wymagało ich inwentaryzacji. Gdzieniegdzie zresztą ich przebieg, nie zgadzał się z posiadaną przez miasto dokumentacją. Trwało to kilka miesięcy. Potem potrzebne były jeszcze opinie konserwatora zabytków.

Pod koniec maja ratusz wreszcie ogłosił, że ma już pełną dokumentację i może powoli startować z przetargami – na dokumentację projektową a później na wykonawcę przebudowy. Ten pierwszy został właśnie ogłoszony. Miasto zabezpieczyło na ten cel w budżecie 360 tys. zł.

Ul. 3 Maja, jak przed wojną

Sam projekt architektoniczny – czyli jak docelowo mają wyglądać po przebudowie deptaki, miasto już ma. W rozpisanym pod koniec ub. r. konkursie, nad którym pieczę miał rzeszowski odział Stowarzyszenia Architektów Polskich, wygrał projekt przygotowany przez pracownię architektoniczną z Jasła – „Pikul Architekci”.

Projektanci wzorowali się na przedwojennych zdjęciach. Szczególnie 3 Maja. Zamiast kostki pojawią się granitowe płyty. Ulica będzie też podzielona na dwie części: spacerową (szerszą) i pas dla rowerzystów. Po obu stronach ulicy zostaną też posadzone drzewa.

Miasto tak chce zaplanować remont, aby było to jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Będzie przeprowadzany fragmentami. Najpierw reprezentacyjna ul. 3 Maja. Ulice Kościuszki i Grunwaldzką, remont czeka dopiero w przyszłym roku.

Na przebudowę ul. 3 Maja, miasto chciałoby wydać 5-6 mln zł. Jednak jaka w rzeczywistości będzie to kwota, okaże się dopiero po przetargu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca. Przetarg powinien odbyć się jesienią. Pierwsze prace, również powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba być chyba kratynem, zeby wydawac kasę na przebudowę tej samej ZABYTKOWEJ ulicy co kilka lat. Ale jak wszyssc temu przyklaskują, to jak to świadczy o tym mieście/mieszkańcach? To jakas masakra jest. Pieniądze wywalane w błoto od kilkunastu lat a 90 proc. mieszkańców się z tego cieszy. To… to poprostu jest żenada, żal, przykro patrzeć

Comments are closed.