Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Zainteresowanie zdobyciem wiedzy na temat tego świadczenia jest bardzo duże.
Dla wdów i wdowców
Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku.
– Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki – przypomina Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
Czego się można dowiedzieć?
O jakie warunki chodzi? Kiedy i jak należy złożyć wniosek? Ile będzie wynosić „renta wdowia”?
Na pytania dotyczące nowego świadczenia odpowiadać będą eksperci jasielskiego i rzeszowskiego Oddziału ZUS podczas telefonicznych dyżurów:
- środa (11 grudnia) w godz. 10-12 pod nr tel. 693 629 041
- piątek (13 grudnia) w godz. 9-10:30 pod nr tel. 17 858 61 85.
Prawo do zbiegu świadczeń
– Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.
(red)
Czytaj więcej na temat zasad przyznawania renty wdowiej:
Renta wdowia – jakie warunki trzeba spełnić? Co po zmarłym małżonku?
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Wypadkowy weekend na drogach pod Rzeszowem. 7 wypadków, 10 rannych i 30 kolizji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/wypadek-rzeszow3-1-218x150.jpg)




![Groźny pożar na drodze wojewódzkiej. Ciężarówka z żywnością stanęła w płomieniach [ZDJĘCIA] pożar ciężarówki OSP Nawsie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/pozar-ciezarowki-OSP-Nawsie-218x150.jpg)












![Szpital MSWiA w Rzeszowie z inwestycją za miliony. Liczba zabiegów większa o 2 tys. rocznie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/mswia-szpital-endoskopia12-218x150.jpg)

















![Piękna zima i trudne warunki w Bieszczadach. Straż Graniczna i GOPR ćwiczyli na nartach [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/strazgraniczna-gopr-zima2026-bieszczady-218x150.jpg)
![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)




![Wypadkowy weekend na drogach pod Rzeszowem. 7 wypadków, 10 rannych i 30 kolizji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/wypadek-rzeszow3-1-100x70.jpg)


