Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Na działkach przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie zamiast Res-Vity będzie kolejna szkoła muzyczna i być może Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jest wyrok Sądu Apelacyjnego.

Na działkach przy ul. Wyspiańskiego miało powstać potężne centrum Res-Vita, w którym miała znajdować się m.in. kryte lodowisko, ścianka wspinaczkowa, skatepark oraz powierzchnia handlowa. W drugim etapie Res-Vity planowano budowę od strony ul. Wyspiańskiego dwóch wieżowców o wysokości 90 m (ok. 30 pięter). W wieżowcach miały być biura i mieszkania.

Dlatego też miasto klubowi Resovia (udziałowiec Res-Vity) sprzedało prawo wieczystego użytkowania działki na 99 lat zł za 6,5 mln zł z obowiązkiem budowy nowego lodowiska o wartości ok. 3 mln zł. 

Z biegiem czasu okazało się, że z potężnej inwestycji nic jednak nie chce wychodzić. Dlaczego? Bo po wyburzeniu wiosną 2016 roku lodowiska Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w zasadzie nic więcej na działce przy ul. Wyspiańskiego się nie zadziało. A powinno, bo umowa z 2013 roku zakładała, że inwestycja rozpocznie się najpóźniej w czerwcu 2015 roku, a finał nastąpi w czerwcu 2018 r.

Dlatego też miasto uznało, że wystąpi do sądu o zwrot swoich działek. I tak nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z 2017 roku Res-Vita, której Resovia oddała prawo do dysponowania miejską działką, została zobligowana do zwrotu terenów.

Okazało się jednak, że na tym batalia o działkę przy ul. Wyspiańskiego się nie skończyła, ponieważ Res-Vita złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, podnosząc, iż nie złamano zapewnienia zakończenia inwestycji do czerwca 2018 r.

Gdy o tym była mowa był początek czerwca 2017 roku. Biorąc pod uwagę, że realizacja całej inwestycji miała trwać około 16 miesięcy data planowanego zakończenia prac była nierealna.

– W ubiegłym tygodniu zapadał wyrok, w którym Sąd Apelacyjny odrzucił zaskarżane przez Res-Vitę rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego. Dzięki temu miasto stało się właścicielami działki – wyjaśnia Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa. – Res-Vicie przysługuje jeszcze odwołanie, ale to nie wstrzymuje działań inwestycyjnych na tym terenie – dodaje.

Taki wyrok sądu ratusz bardzo cieszy, ponieważ na odzyskanych terenach miasto chce wybudować nowa szkołę muzyczną, która miałaby powstać do 2022 roku. Jej szacunkowy koszt to około 40 mln zł. Wcześniej pojawiły się pomysły, aby na działce przy ul. Wyspiańskiego powstało także Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama