Reklama

Urzędnicy zapewniają, że bezprzewodowy internet będzie dostępny w całym Rzeszowie w przeciągu roku. Powstanie też edukacyjna platforma informatyczna, która ma być pomocna m.in. przy naborze do szkół.

18 milionów złotych będzie kosztować modernizacja i budowa nowych nadajników dla rzeszowskiej bezprzewodowej sieci internetowej. Dzięki temu, Resman swoim zasięgiem ma objąć cały Rzeszów oraz gminę Krasne.

– Przetarg już został ogłoszony. Otwarcie kopert z ofertami od wykonawców zaplanowaliśmy na 18 lipca. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie zobowiązany, by w przeciągu roku postawić nowe nadajniki, które zwiększą zasięg sieci nie tylko na Rzeszów, ale też i na Krasne – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że do tej pory mieszkańcy nie zawsze byli zadowoleni z bezprzewodowego internetu. Skargi dotyczyły przeważnie słabego zasięgu sieci. Jednak wraz z nowymi nadajnikami, które będą działały w nowszej technologii WiMAX jakość się poprawi – zapewnia rzecznik.

Rozbudowa sieci jest konieczna, ponieważ obecnie w zasięgu Resmana jest tylko 60 proc. miasta. Znajdujące się na terenie Rzeszowa 63 nadajniki wykorzystują przestarzałą technologię Wi-Fi, która nie sprawdza się na terenach miejskich zabudowanych wysokimi budynkami.  Modernizacja zakłada, że ma zostać zamontowanych 100 nowych nadajników.

WiMAX, która ma być zastosowana w Rzeszowie, to technika bezprzewodowej, radiowej transmisji danych, o standardach stworzonych dla szerokopasmowego, radiowego dostępu na dużych obszarach. Gwarantują one konfigurację sprzętu tak, aby urządzenia różnych dostawców pracowały na tych samych konfiguracjach, tj. aby wzajemnie ze sobą współpracowały.

Co to oznacza dla mieszkańców Rzeszowa? – Po modernizacji przenośne urządzenia, w których odbieramy internet, takie jak: telefony czy tablety nie będą musiały już widzieć się z hot-spotem Resmana. By działał internet wystarczy zwykła bezprzewodowa karta sieciowa – twierdzi Maciej Chłodnicki i dodaje, że jedynie w dużej odległości od nadajnika będzie potrzebna dodatkowa antena.

Dodatkowym elementem, który urzędnicy chcą wprowadzić podczas modernizacji Resmana jest edukacyjna platforma informatyczna. Dzięki niej, rodzice będą mogli bez przeszkód sprawdzać listę obecności, czy oceny swoich dzieci w elektronicznych dziennikach. Dodatkowo, platforma ma być pomocna podczas naboru do szkół.

redakcja@rzesz-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. uzywajac przegladarki OperaMini ktora optymalizuje strony www teraz jak uzywam internetu z sieci gsm to mi idzie ponad gigabajt dziennie, a bywa i tak ze dochodzi do 2.5gb danych na JEDEN dzien. A tu ma byc 750 MB ze zwyklej przegladarki na CALY MIESIAC. Ktos tym zarzadza?

  2. Standard WiMax to nie to samo co wi-fi. zaden dostepny tablet, czy smartfon jak i tez laptop nie bedzie mogl uzywac darmowego internetu 🙂 Mozna oczywiscie dokupic modem wimax ale kto wyda 150 zl jak ten „darmowy” internet ma ograniczenie na miesiac 750MB . Ktos tu trwoni publiczne pieniadze na cos co moze trzy cztery osoby wyprobuje. Smiech na sali jesli nie zlikwiduja limitow.

Comments are closed.