Rada Miasta Rzeszowa zaakceptowała nowy cennik i nowe oferty dla korzystających z autobusów MPK. Od lipca m.in. potanieją bilety sieciowe.

O rewolucji cenowej w MPK szczegółowo pisaliśmy TUTAJ. Zgodę na wprowadzenie nowych cen musieli wydać rzeszowscy radni. Zrobili to podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Za obniżeniem cen biletów było 17 radnych, za wprowadzenie zmian w ulgach dla bezrobotnych było 13 radnych, trzech się wstrzymało od głosu. Dziewięciu radnych poparło podwyższenie kar za jazdę bez bilety z 150 do 210 zł, jeden radny był przeciwko tej decyzji, czterech się wstrzymało.

Nowe ceny w MPK zaczną obowiązywać od lipca. Przypomnijmy, że potanieje bilet sieciowy z 98 do 88 zł, bilet semestralny (na 6 miesięcy) dla studentów 199 do 179 zł, bilet semestralny za 199 zł będą mogły kupować osoby uczące się do 21. życia.

Od lipca na obecnej Rzeszowskiej Karcie Miejskiej będzie działała także elektroniczna portmonetka, którą zasilać będzie można już od kwoty 10 zł. Dzięki niej pasażerowie MPK będą mogli płacić za jednorazowe przejazdy autobusami MPK.

Wprowadzenie e-portmonetki oznacza również wprowadzenie tzw. biletów przystankowych, których dotychczas w Rzeszowie nie było. Za przejechanie jednego przystanku zapłacimy złotówkę (bilet normalny), 50 gr. (bilet ustawowy – studenci) i 60 gr. (bilet samorządowy – uczniowie).

Przy dwóch przystankach opłaty wyniosą odpowiednio: 1,9 zł; 95 gr. i 1,14 zł. Przy trzech przystankach: 2,5 zł; 1,25 zł i 1,49 zł. Za przejechanie czterech przystanków zapłacimy: 2,6 zł; 1,3 zł; 1,56 zł. Przy pięciu: 2,7 zł; 1,35 zł i 1,62 zł. Po sześciu przystankach i kolejnych: 2,8 zł; 1,40 i 1,68 zł.

Posiadacze e-karty z e-portmonetką za jednorazowy bilet MPK zapłacą maksymalnie 2,8 zł. Obecnie taki bilet kosztuje 3 zł.

Aby korzystać z biletów przystankowych trzeba będzie w autobusie przyłożyć e-kartę do kasownika i przyłożyć ją ponownie przy wyjściu. Jeżeli ktoś o tym zapomni, to z karty zostanie automatycznie ściągnięta kwota 2,8 zł.

Potanieją także bilety wakacyjne. Dotychczas za bilet na przejazdy w lipcu i sierpniu trzeba było zapłacić 70 zł, za jeden miesiąc 40 zł. Od tegorocznych wakacji za taki bilet zapłacimy odpowiednio 66 i 36 zł.

Bilet wakacyjny mogą kupować dzieci, młodzież szkolna i studenci studiów stacjonarnych. Obowiązuje on od godz. 5:00 do 23:00 we wszystkie dni miesiąca.

Od lipca zmienia się również zasady korzystania z bezpłatnych przejazdów autobusami MPK przez bezrobotnych. Na podstawie zaświadczenia wydawanego przez urząd pracy z darmowych przejazdów będzie można korzystać od poniedziałku do piątku od 7:00 do 17:00, a nie tak jak obecnie przez cały tydzień i całą dobę.

Od lipca wzrosną także kary za jazdę bez biletu – ze 150 do 210 zł.

(br)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama